Debata Poranka: znaczenie filmów historycznych

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2016 09:50
Na ekrany kin wchodzi „Smoleńsk”. W Debacie Poranka Polskiego Radia 24 o roli kina historycznego mówili Piotr Semka, publicysta „Do Rzeczy” i prof. Barbara Giza, filmoznawca z Uniwersytetu SWPS.
Audio
  • 09.09.16 Debata Poranka: Prof. Barbara Giza i Piotr Semka o roli filmów historycznych.
Plan filmu Post Mortem. Opowieść katyńska  w reżyserii Andrzeja Wajdy. Nz Paweł Małaszyński i Andrzej Wajda.
Plan filmu "Post Mortem. Opowieść katyńska " w reżyserii Andrzeja Wajdy. N/z Paweł Małaszyński i Andrzej Wajda.Foto: Piotr Bujnowicz/FabrykaObrazu/FOTONOVA

Jak wskazywała w Polskim Radiu 24 prof. Barbara Giza, kino historyczne w pewien sposób kształtuje postawy społeczne. – Widzowie po obejrzeniu filmu najczęściej mają poczucie konieczności przemyślenia tematu. Jednak wpływ tego typu kina na zachowania odbiorców nie jest długotrwały – mówiła ekspertka z Uniwersytetu SWPS.

Filmoznawca zwróciła także uwagę na to, że filmy historyczne – mające premierę np. w czasie kampanii wyborczej – mogą mieć realny wpływ na wybory społeczeństwa. Jak dodawał Piotr Semka, „kino jest barometrem aktywności poszczególnych środowisk politycznych”.

Publicysta na naszej antenie zauważył również, że kino historyczne ma wpływ na kształtowanie polityki historycznej w wymiarze międzynarodowym. – Za naszą zachodnią granicą, przy wsparciu kanclerskiego urzędu ds. kultury, zrealizowano sekwencję filmów o Niemcach, którzy przeciwstawili się Hitlerowi – mówił Piotr Semka. – To było ważne dla wizerunku państwa – podkreślał gość Polskiego Radia 24.

i Piotr Semka; foto: PR24/TB
n/z prof. Barbara Giza i Piotr Semka; foto: PR24/TB

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Robert Walenciak.

Polskie Radio 24/mp

__________________

Data emisji: 09.09.16

Godzina emisji: 9.15


                       

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Kultura pamięci a polityka historyczna

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 14:30
Dlaczego tak a nie inaczej opisujemy zdarzenia przeszłe? Jaką rolę odgrywa polityka historyczna w kształtowaniu zbiorowej pamięci?  Jaką funkcję spełnia kultura w rekonstruowaniu historii? O tym w Polskim Radiu 24 mówili dr hab. Jacek Wasilewski, kulturoznawca i medioznawca z Uniwersytetu Warszawskiego i dr hab. Lech Nijakowski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reżyser "Smoleńska" Antoni Krauze: wycofuję się z życia publicznego

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2016 15:50
– W „Dzienniku Gazecie Prawnej” ukazał się nieautoryzowany wywiad ze mną, myślę o wstąpieniu na drogę sądową – mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Krauze, reżyser „Smoleńska”. Dziś (piątek) kinowa premiera filmu.
rozwiń zwiń