Sobota po Tygodniu: debata o prawie antyaborcyjnym

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2016 12:17
Goście Polskiego Radia 24 – Jakub Gontarek z Forum Młodych Lewiatan, Anna Kiljan z fundacji Pro Prawo do Życia i Weronika Kostrzanowska z Inicjatywy Polska – rozmawiali m.in. o sejmowej debacie dotyczącej zmian w prawie antyaborcyjnym. Niższa izba parlamentu odrzuciła projekt liberalizujący przepisy aborcyjne i skierowała do dalszych prac inicjatywę „Stop aborcji”.
Audio
  • 24.09.16 Sobota po Tygodniu: Debata o prawie antyaborcyjnym
22 września przed Sejmem odbył się Czarny protest. Uczestnicy, ubrani na czarno, sprzeciwiali się zaostrzeniu prawa aborcyjnego
22 września przed Sejmem odbył się "Czarny protest". Uczestnicy, ubrani na czarno, sprzeciwiali się zaostrzeniu prawa aborcyjnegoFoto: PAP/Paweł Supernak

Prawo i Sprawiedliwość w kampanii wyborczej obiecało, że – w przeciwieństwie do PO – nie będzie odrzucało projektów obywatelskich w pierwszym czytaniu. Tymczasem, inicjatywa komitetu „Ratujmy Kobiety” nie została skierowana do dalszych prac. – Dobrze się stało, założenia tego projektu były barbarzyńskie – komentowała w Polskim Radiu 24 Anna Kiljan.

Z kolei Weronika Kostrzanowska oceniała na naszej antenie, że założenia projektu „Stop Aborcji” są zbyt daleko idące. – Ochrona życia to szlachetna idea, ale nikt nie dał nikomu prawa do oceniania czy ważniejsze jest życie kobiety, czy płodu – mówiła.

Jakub Gontarek natomiast wyraził nadzieje, że prace nad inicjatywą zaostrzającą prawo antyaborcyjne będą przeciągane i w konsekwencji projekt nie wejdzie w życie. – Obecny kompromis jest jednym z najlepszych rozwiązań – komentował gość Polskiego Radia 24.

Więcej tematów i komentarzy w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Błażej Prośniewski.

Data emisji: 24.09.16

Godzina emisji: 11.15

Zobacz więcej na temat: aborcja Sejm
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

24 Pytania: Marek Jurek o prawie aborcyjnym

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 09:26
– Obecne prawo o ochronie życie jest traktowane nie jako prawo przysługujące osobom, ale jako rodzaj deklaracji światopoglądowej – powiedział w programie 24 Pytania Marek Jurek (Prawica Rzeczypospolitej). W Sejmie trwają prace nad obywatelskimi projektami dotyczącymi zmian w prawie o aborcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm: prace nad prawem aborcyjnym

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 12:31
Sejm zdecydował, że projekt komitetu "Stop Aborcji" przewidujący całkowitą ochronę życia zostanie skierowany do pracy w komisji. Zajmie się nim sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Równocześnie odrzucono w pierwszym czytaniu obywatelski projekt liberalizujący prawo aborcyjne. O kontrowersjach wokół planowanych zmian mówił w programie Punkt Widzenia w Polskim Radiu 24 Artur Celiński (Res Publica).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andżelika Możdżanowska o debacie nt. aborcji

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 16:52
– Prawo i Sprawiedliwość wywołało kolejną wojnę ideologiczną – mówiła w Rozmowie Parlamentarnej Andżelika Możdżanowska, posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego. W ten sposób gość Polskiego Radia 24 oceniła sprawę odrzucenia przez Sejm projektu liberalizującego przepisy aborcyjne i skierowania do dalszych prac inicjatywy „Stop aborcji”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Dnia: publicyści o prawie aborcyjnym

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 18:20
Sejm odrzucił projekt liberalizujący przepisy aborcyjne i skierował do dalszych prac inicjatywę „Stop aborcji”. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 o kontrowersjach wokół prawa antyaborcyjnego mówili Łukasz Lipiński z „Polityki Insight”, Bogumił Łoziński z „Gościa Niedzielnego” i Piotr Zaremba z tygodnika „wSieci”.
rozwiń zwiń