I Festiwal Mikołaja z Koźla

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2016 11:27
W Kędzierzynie-Koźlu odbył się I Festiwal Mikołaja z Koźla. Celem imprezy było promowanie wiedzy o historii miasta, jego korzeniach, tradycji artystycznej i społecznej, a przede wszystkim przybliżenie patrona festiwalu - Mikołaja z Koźla, XV-wiecznego franciszkanina OFM Conv. Gościem Polskiego Radia 24 był Wojciech Wójcicki, dyrektor artystyczny festiwalu.
Audio
  • 9.10.16 Wojciech Wójcicki: „Kodeks Mikołaja z Koźla ocalał dzięki samemu Mikołajowi. Mamy w nim spisane różne rzeczy. To rodzaj pamiętnika, z którego możemy się wiele dowiedzieć”.
Mikołaj z Koźla jest prawdopodobnie autorem piosenki Skargą na pannę, która została uznana za najwcześniejszy polski utwór o tematyce miłosnej
Mikołaj z Koźla jest prawdopodobnie autorem piosenki "Skargą na pannę", która została uznana za najwcześniejszy polski utwór o tematyce miłosnejFoto: mat.promocyjne

Historia i muzyka to dwa mocne punkty Festiwalu Mikołaja z Koźla. Podczas trzydniowego cyklu imprez odbyły się m.in. wykłady, koncerty, jarmark średniowieczny.

Impreza rozpoczęła się konferencją historyczno-muzykologiczną pt. "Tradycja kozielskiego średniowiecza w kulturze współczesnego miasta", wykonywane były także utwory pochodzące z kodeksu Mikołaja z Koźla w wykonaniu zespołu Schola Gregoriana Sancti Casimiri i koncert organowy Jana Bokszczanina.

Wojciech Wójcicki podkreślił, że niezwykle istotny jest kodeks Mikołaja z Koźla. – Kodeks ten ocalał dzięki samemu Mikołajowi. Mamy w nim spisane różne rzeczy. To rodzaj pamiętnika, z którego możemy się wiele dowiedzieć – podkreślił gość.

- To prawdziwy las rzeczy, ale by to wszystko ustalić musimy porównywać wiele różnych źródeł historycznych i złapać tło historyczne - wyjaśnił.

Realizatorami festiwalu są Miejski Ośrodek Kultury, Towarzystwo Ziemi Kozielskiej, Wydział Kultury, Sportu i Turystyki oraz Biuro Informacji i Promocji Miasta Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle.

Patronem medialnym jest Polskie Radio 24.

Więcej w całej rozmowie.

Materiał Małgorzaty Ślusarczyk.

Polskie Radio 24/tj/pr

__________________  

Data emisji: 9.10.16

Godzina emisji: 11:08

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak