X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gadżety - dzięki nim czujemy się lepsi

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 13:48
Prawdopodobnie każdy człowiek ma w domu choć jeden. Przyjmują różnorakie postacie: breloczków, kubków, toreb, ale jest nim także jajko Faberge. Gadżety – o historii, znaczeniu i roli tych przedmiotów mówiła w audycji Kultura Nie Całkiem Osobista Dagmara Jakubczak (historyk sztuki).
Audio
Jajo Faberge
Jajo FabergeFoto: flickr/CynthiaLPhoto

Jak wskazywał gość audycji, pochodzenie słowa "gadżet" nie jest do końca wyjaśnione. – Pochodzi z języka francuskiego, oznacza małe urządzenie, bądź część czegoś, która jest rzekomo potrzebna. Według innej teorii pochodzi od nazwiska jednego z właścicieli ekip remontujących Statuę Wolności, który wykonał miniaturkę tego posągu – wyjaśniała Dagmara Jakubczak.

Producenci gadżetów bazują przede wszystkim na potrzebie wspomnień, związanej z jednej strony z wydarzeniami z przeszłości, z drugiej z przypominaniem sobie ulubionych rzeczy, np. cytatów, filmów, książek. Jak podkreśliła Jakubczak, przedmioty te są potężnym narzędziem marketingowym, które "ma ukierunkować odbiorcę na konkretny produkt". Ponadto pełnią funkcję rozrywkową, a także "podnoszą status". – Gadżet to jest nadmiar, to jest manifest tego, że możemy sobie na to pozwolić, że nie musimy wydawać pieniędzy tylko na rzeczy niezbędne, tylko wydajemy też na zbytki, czujemy się po prostu lepsi – wskazywał Jakubczak.

Historyk sztuki zaznaczyła również, że trudno dzielić gadżety na ładne i brzydkie, bo wszystko zależy od indywidualnego odczucia. Jak mówiła, warto pamiętać, że "wszystko zostało zaprojektowane" i należy do sfery designu.

Z okazji 80. rocznicy urodzin Agnieszki Osieckiej w audycji wykorzystano również nagrania głosu artystki oraz fragmenty jej książek. Ponadto w oczekiwaniu na przyznanie literackiej Nagrody Nobla, przypomniane zostało nagranie rozmowy telefonicznej między Wisławą Szymborską i Czesławem Miłoszem, tuż po otrzymaniu przez poetkę Nobla.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu była Magda Mikołajczuk.

Polskie Radio 24/ip/


Więcej audycji z cyklu Kultura Nie Całkiem Osobista

___________________

Data emisji: 09.10.2016

Godzina emisji: 23:12

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Kultura nie całkiem osobista: Jak słuchać drugiego człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 06:50
W 15. rocznicę zamachu terrorystycznego na World Trade Center w Kulturze nie całkiem osobistej rozmawialiśmy o tym, o czym na co dzień zapominamy, a co staje się niezbędne w tragicznych momentach naszego życia. To wzajemna uważność, poświęcanie czasu drugiemu człowiekowi i prawdziwe słuchanie siebie nawzajem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura Nie Całkiem Osobista: Między sportem a literaturą

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2016 23:59
Niewielu umie pisać o sporcie tak, żeby zainteresować nim nawet tych, którzy w szkole notorycznie zwalniali się z WF-u. Jednym z takich pisarzy jest Marek Bieńczyk, autor m.in. takich książek jak "Melancholia", "Jabłko Olgi, stopy Dawida", "Książka twarzy" (Nagroda Nike w 2012 roku), "Kroniki wina".  Pisarz był gościem audycji Kultura Nie Całkiem Osobista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Makolągwa i lelek kozodój czyli ptaki w poezji

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 10:05
Czy makolągwa, lelek kozodój lub inne ptaki o zaskakujących nazwach bywają pożywką dla człowieka piszącego? Mówił o tym w programie Kultura nie całkiem osobista poeta, literaturoznawca, laureat Nagrody Poetyckiej imienia Wisławy Szymborskiej - Jakub Kornhauser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lokalny patriotyzm a warszawskie słoiki

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 08:02
Około 5 lat temu do dyskursu publicznego weszło pojęcie „słoikowatości”. Co właściwie oznacza? Jak wiąże się z nim wielkomiejski patriotyzm lokalny? O tym w audycji „Kultura nie całkiem osobista” mówiła pisarka Sylwia Chutnik, autorka powieści zakorzenionych w historii i współczesności.
rozwiń zwiń