O Herbercie wciąż pamiętamy

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 13:50
Dziś mija 92. rocznica urodzin Zbigniewa Herberta – wybitnego poety, eseisty i dramatopisarza, jednego z największych pisarzy XX wieku.
Poezja Herberta pobudza do myślenia i refleksji nad nami samymi oraz światem, w którym żyjemy. Nz Zbigniew Herbert
"Poezja Herberta pobudza do myślenia i refleksji nad nami samymi oraz światem, w którym żyjemy". N/z Zbigniew HerbertFoto: www.facebook.com/FundacjaHerberta

W literaturze światowej jest rozpoznawany przede wszystkim dzięki swojemu poetyckiemu alter ego – postaci Pana Cogito. W swojej twórczości nawiązywał do tradycji i symboli cywilizacji śródziemnomorskiej oraz wyrosłej na jej gruncie kultury chrześcijańskiej Europy, rozważając na tym tle zagadnienia moralne i kondycję duchową współczesnego człowieka. Tomy jego wierszy oraz zbiory esejów należą do najważniejszych osiągnięć polskiej literatury drugiej połowy XX w. Był również autorem sztuk scenicznych i słuchowisk radiowych. Jego utwory tłumaczone były na 35 języków, przynosząc mu wiele prestiżowych nagród.


Gość PR24: Andrzej Franaszek, krytyk literacki, dr Maria Dzieduszycka, prezes zarządu Fundacji Herberta.

Zapraszamy do słuchania w sobotę (29.10.2016) w godzinach 16:33-16:56.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W podróży czytam… Herberta

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 19:20
Zbigniew Herbert jest ikoną polskiej poezji. Akcja społeczna "Czytam w podróży... Herberta" ma na celu przybliżenie twórczości tego wybitnego literata. Inicjatywę wspiera Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Herbert jako rysownik

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 19:36
W związku z 90. rocznicą urodzin Zbigniewa Herberta w Bibliotece Narodowej otwarto wystawę „Inna perspektywa. Notatki Zbigniewa Herberta z muzeów”, która ukazuje inne oblicze tego wybitnego poety, eseisty i dramaturga. Niewiele osób wie, że Herbert również rysował, a właściwie szkicował – fragmenty architektury, fragmenty obrazów, które go jakoś urzekły. Jego rysunki będzie można oglądać w korytarzach biblioteki do końca grudnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Poezja Zbigniewa Herberta pobudza do myślenia"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 19:23
Zbigniew Herbert na stałe wpisał się do panteonu wybitnych polskich poetów. Gdyby żył, 29 października świętowałby swoje 92. urodziny. O poezji twórcy słynnego Pana Cogito mówiła w Weekendzie Kulturalnym Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń