Japonia: silne trzęsienie ziemi niedaleko Fukushimy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 08:25
Konsekwencją trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,9, które nawiedziło północno-wschodnią Japonię było powstanie fali tsunami, która uderzyła w japońskie wybrzeże. Fala miała wysokość jednego metra i nie spowodowała większych szkód. Ziemia zatrzęsła się też w centralnej części Nowej Zelandii.
Audio
  • 21.11.16 Trzęsienie ziemi w Japonii - relacja Tomasza Sajewicza
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: http://earthquaketrack.com/quakes/

Epicentrum wstrząsu znajdowało się u wybrzeży prefektury Fukushima, na głównej japońskiej wyspie Honsiu. Wstrząsy były też odczuwalne w Tokio. Przedstawiciele japońskiego giganta energetycznego TEPCO poinformowali, że w zarządzanych przez nich elektrowniach nie doszło do żadnych usterek. 

W 2011 r. region nawiedziło znacznie silniejsze trzęsienie ziemi o magnitudzie 9. Wywołało falę tsunami, która uszkodziła elektrownię atomową w Fukushimie, doprowadzając do ogłoszenia alarmu atomowego i ewakuacji ludności z rejonu obiektu. Operator zakładu w Fukushimie poinformował, że podczas poniedziałkowego wstrząsu nie odnotowano zniszczeń.

Początkowe raporty amerykańskich służb geologicznych mówiły o magnitudzie wstrząsów ocenianej na 7,3, jednak po weryfikacji odczyt obniżono do 6,9. Nie ma na razie doniesień o ofiarach, rannych i zniszczeniach. Częściowo wstrzymano kursy superszybkich pociągów linii kolejowych Shinkansen. 

Ziemia zatrzęsła się też w centralnej części Nowej Zelandii. Odnotowano wstrząsy o magnitudzie 6,2. 

Więcej Świata w Polskim Radiu 24

PAP/Reuter/Polskie Radio 24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rocznica trzęsienia ziemi w Nepalu

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2016 21:12
W magazynie Świat w Powiększeniu Michał Wieczorek z Zespołu Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej wspominał tragiczne trzęsienie ziemi w Nepalu z ubiegłego roku. W wyniku kataklizmu życie straciło blisko 9 tys. osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W Rzymie odczuliśmy ten wstrząs jak żaden poprzedni"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2016 18:22
W środkowych Włoszech ponownie doszło do trzęsienia ziemi. Najbardziej ucierpiały budynki i budowle zabytkowe. Nie ma ofiar śmiertelnych. Są ranni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Potężne trzęsienie ziemi w Nowej Zelandii. Fale tsunami do 5 metrów

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2016 14:19
– Jeśli nastąpi ugięcie dna morskiego, mogą wystąpić silne fale, które na środku oceanu są niegroźne, natomiast zwiększając swoją prędkość u wybrzeży piętrzą się i mogą wlać się na niższe obszary lądu – mówił o tsunami po trzęsieniu ziemi w Nowej Zelandii gość Polskiego Radia 24, prof. Antoni Wójcik z Państwowego Instytutu Geologicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polonia ucierpiała podczas trzęsienia w Nowej Zelandii

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2016 22:40
Nawet kilka miliardów dolarów może kosztować odbudowa zniszczeń po trzęsieniu ziemi, które w ubiegłym tygodniu nawiedziło Nową Zelandię. Epicentrum wstrząsów znajdowało się około 100 kilometrów od miasta Christchurch. To tam znajduje się jedno z największych skupisk nowozelandzkiej Polonii. O tym, jak nasi rodacy radzą sobie ze skutkami kataklizmu mówiliśmy w audycji „Polacy w świecie”.
rozwiń zwiń