To, kim dziś jesteśmy, zależy od naszych przodków

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2016 22:18
– Antropolog i etnograf ma do czynienia z tradycją, zazwyczaj przekazywaną ustnie i spisaną. Mamy do czynienia ze skarbcem mądrości – mówił w Polskim Radiu 24 dr Zbigniew Benedyktowicz, antropolog kultury z Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej najnowszej książce, „Elementarz tożsamości” badacz odkrywa siłę lokalności, prowincji i prowincjonalności.
Audio
  • 26.12.2016 Zbigniew Benedyktowicz: „antropolog zawieszony jest pomiędzy dwoma biegunami”
Mural z kadrem z filmu La Dolce vita Federico Felliniego
Mural z kadrem z filmu "La Dolce vita" Federico FelliniegoFoto: Eniotna000/wikimedia

Benedyktowicz sięgnął po dzieła mistrzów kina: Felliniego, Polańskiego czy Hasa. W książce znaleźć można także odwołania do twórczości m.in. Tadeusza Kantora, Brunona Schulza, Tadeusza Konwickiego i Czesława Miłosza.

Jak wyjaśniał gość, „Elementarz tożsamości”, to „poszukiwanie struktur długiego trwania mitu i  symbolu”. – Które są transponowane na język współczesny, w postaci filmu i literatury.

Zbigniew Benedyktowicz tłumaczy, że etnograf, antropolog stale zawieszony jest między czymś uniwersalnym, a tym, co dzieje się współcześnie. – To te dwa bieguny, patrzymy na współczesność poprzesz pryzmat doświadczeń kulturowych innych epok, społeczności. Etnografia to nauka o tym, co łączy społeczeństwa innych czasów – mówił.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Drozda.     

Polskie Radio 24/ip

________________

Data emisji: 26.12.2016

Godzina emisji: 18:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak