Sejm: PO wnioskuje o kolejne przesunięcie obrad. Posiedzenie o 12:00?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 12:05
Rozpoczęcie obrad Sejmu przesunięte na 12:00 - informuje Kancelaria Sejmu na Twitterze. Na 11:30 zaplanowano prezydium Sejmu.
Audio
  • 12.01.2017 Kryzys w Sejmie. Relacja reporterki Polskiego Radia 24 Ewy Wasążnik (godz. 10:00)
  • 12.01.2017 Kryzys w Sejmie. Relacja reporterki Polskiego Radia 24 Ewy Wasążnik (godz. 11:00)
  • 12.01.2017 Politolodzy o sytuacji w Sejmie.
  • 12.01.17 Bieżące wydarzenia w Sejmie komentują Michał Wróblewski, Filip Memches i Stefan Sękowski.
Przewodniczący i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna i Tomasz Siemoniak oraz rzecznik partii Jan Grabiec w drodze na posiedzenie klubu PO w Sejmie,
Przewodniczący i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna i Tomasz Siemoniak oraz rzecznik partii Jan Grabiec w drodze na posiedzenie klubu PO w Sejmie,Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Dzisiejsze obrady miały się pierwotnie rozpocząć o 10:00, jednak ich rozpoczęcie było dwukrotnie przekładane na wniosek PO. W Sejmie odbędzie się jeszcze posiedzenia zarządu krajowego Platformy oraz kolejne posiedzenie klubu PO.

Tymczasem PSL zaproponował swój pomysł rozwiązania sejmowego impasu. Lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz proponuje dwutygodniową przerwę w obradach. W tym czasie posłowie mieliby wypracować kompromis.

Sytuację w Sejmie relacjonuje reporterka Polskiego Radia 24 Ewa Wasążnik.

Konflikt w Sejmie - czytaj więcej

O wydarzeniach mówili w Polskim Radiu 24 politolodzy: dr Andrzej Anusz (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), Piotr Wawrzyk (Uniwersytet Warszawski) i dr Łukasz Młyńczyk (Uniwersytet Zielonogórski) oraz Michał Wróblewski (Fakt), Filip Memches (publicysta) i Stefan Sękowski (Do Rzeczy, Nowa Konfederacja)

Zdaniem dra Anusza, środowe posiedzenie było przełomowe, a PO nie wykorzystuje szansy, które jej dało. – Nie podkreśla przywrócenia zasad obecności dziennikarzy w Sejmie. Jeśli przyjęła, że kryzys miał doprowadzić do przełamania systemu w Polsce, to się nie udało. W drugim wymiarze powinna mówić o sukcesie, by zrównoważyć przekaz – wyjaśniał.

Prof. Wawrzyk mówił, że obecnie jest tak, iż „partia, która ma mniejszość w Sejmie, narzuca kalendarz polityczny”. – To całkowite odwrócenie proporcji, które powinny funkcjonować i zły precedens na przyszłość. PO i Nowoczesna dają legitymację każdemu kolejnemu klubowi do stosowania tego rodzaju działań. Tworzy się partyjne liberum veto – ocenił.


Od lewej goście:  Piotr Wawrzyk i dr Andrzej Anusz Od lewej goście: prof. Piotr Wawrzyk i dr Andrzej Anusz

Dr Młyńczyk wskazywał, że PiS zdaje sobie sprawę z tego, iż opozycja ma niewiele do stracenia. – Wizerunkiem w mniejszym stopniu się teraz przejmuje, a mimo wszystko wychodzi z założenia, że jest coś jeszcze do ugrania. Jest jakaś gra na czas ze wszystkich stron – tłumaczył. Dodał, że PiS nie może się cofnąć, bo „gdyby doprowadził do reasumpcji głosowania, udowodniłby opozycji, że złamał regulamin”.

Michał Wróblewski wskazywał, że Grzegorz Schetyna „zaszedł młodą frakcję PO z radykalnej strony”. – Zapowiedział dalszą okupację Sejmu i role się odwróciły – wyjaśniał. Dodał, że licytowanie się na radykalizm odbywa się nie tylko z PiS, ale też Nowoczesną.  – Obaj liderzy wiedzą, że rywalizują o podobny elektorat, bardzo zbliżony do KOD i boją się z tego wycofać. A elektorat temu kibicuje, by szli na ostro – ocenił.

Według Filipa Memchesa, PO się pogubiła i testuje, na ile może sobie pozwolić. – Podejmuje się pewne działanie, bardzo ostre, którego wynik ma mieć charakter poznawczy w dużym stopniu – tłumaczył. – Patrząc na Nowoczesną, widać, że opozycja nie ma już co ugrać. Pozostaje wyłącznie walka o interes partii, umocnienie jej pozycji – mówił.

Stefan Sękowski ocenił, że na najbardziej odpowiedzialnych i racjonalnych w tym sporze wyszli Kukiz ’15 i PSL. – Są w stanie iść na kompromisy, bo nie były od samego początku stronami sporu.

Polskie Radio 24,IAR/dp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata Dnia: skrajne emocje w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 18:11
- PiS stara się wykorzystywać swoją przewagę sejmową zgłaszając projekty ustaw i je taśmowo przegłosowywać, by realizować swoje obietnice wyborcze. Platforma nie może do tego dopuścić, bo jeżeli rząd będzie przesadnie skuteczny, to rządy PiS-u potrwają dłużej niż jedną kadencję – powiedział w Debacie Dnia Piotr Pałka z Rebelya.pl. Sytuację w związku z kryzysem parlamentarnym skomentował też w Polskim Radiu 24 Artur Celiński (Res Publica Nowa).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przesilenie w Sejmie. Posiedzenie przerwane do czwartku

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 21:35
Z siedmiogodzinnym opóźnieniem - o 19:00 - rozpoczęło się 34. posiedzenie Sejmu. Półtorej minuty później marszałek Marek Kuchciński zarządził przerwę do czwartku do godz. 10.00. Sytuację w związku z kryzysem parlamentarnym skomentowali w Polskim Radiu 24 publicyści Piotr Semka (Do Rzeczy), Andrzej Gelberg (Radio Solidarność) i Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute), Marek Król oraz politolog dr Bartłomiej Biskup.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Dworczyk (PiS): Platforma Obywatelska idzie w zaparte

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 11:11
O 10:00 Sejm ma wznowić obrady po tym, jak wieczorem 34. posiedzenie rozpoczął marszałek Marek Kuchciński. Jednocześnie na sali plenarnej protestują posłowie Platformy Obywatelskiej, zdaniem których budżet państwa na 2017 rok jest nielegalny. – Platforma próbuje z zamkniętymi oczami iść w zaparte – mówił Michał Dworczyk, poseł PiS w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłanka Nowoczesnej: wolę rozmawiać, niż siedzieć skulona w sali sejmowej

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 09:21
Sejm ma wznowić w czwartek o godz. 10:00 obrady po tym, jak wieczorem 34. posiedzenie rozpoczął marszałek Marek Kuchciński. Na sali plenarnej w dalszym ciągu protestują posłowie Platformy Obywatelskiej, zdaniem których budżet państwa na 2017 rok jest nielegalny. – Jestem rozczarowana zachowaniem Platformy. Nie ma pomysłu na to, co zrobić i jak wyjść z twarzą z tego wszystkiego – mówiła w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej.
rozwiń zwiń