X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmiany w KRS. "Trafna identyfikacja słabości systemu"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 19:29
Zmiana sposobu wyboru sędziów do KRS to jeden z elementów reformy sądownictwa, którą zapowiedział minister Zbigniew Ziobro. Plany resortu sprawiedliwości komentował w Polskim Radiu 24 dr Jacek Sokołowski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Audio
  • 02.02.2017 dr Jacek Sokołowski: „Żeby nasze sądownictwo działało lepiej, to potrzebne są zmiany na różnych płaszczyznach”.
Zbigniew Ziobro chce, by po zmianach w KRS polskie sądy działały dużo sprawniej i efektywniej
Zbigniew Ziobro chce, by po zmianach w KRS polskie sądy działały dużo sprawniej i efektywniejFoto: PAP/Rafał Guz

Według dra Jacka Sokołowskiego wymiar sprawiedliwości jest skostniały. - To złożona maszyneria, która nie działa zbyt dobrze. Trzeba sobie uświadomić, że jest to również skomplikowana maszyna biurokratyczna i gigantyczna korporacja, w której zatrudnionych jest kilkadziesiąt tysięcy osób. Funkcjonują one w utartych schematach, dlatego każda zmiana napotyka na opór – stwierdził gość Polskiego Radia 24.

Jak podkreślał ekspert, zmiany są punktowe i nie idzie za nimi żaden szerszy plan. - Pytanie tylko, czy za zmianami stoi jakaś szersza koncepcja – to główny zarzut jaki miałbym do Zbigniewa Ziobry i poprzednich ministrów. Żeby nasze sądownictwo działało lepiej, potrzebne są zmiany na różnych płaszczyznach, które powinny być połączone wspólną myślą – tego zawsze brakowało. Obecny minister szuka słabych punktów wymiaru sprawiedliwości po omacku i zaczyna trafnie identyfikować słabości systemu – powiedział dr Sokołowski.

Projekt nowelizacji ustawy o KRS ma być jedną ze zmian ustawowych reformujących sądownictwo. Po zmianach Rada miałaby się składać z dwóch zgromadzeń, a jednym z głównych założeń reformy jest "demokratyzacja wyboru KRS". Drugie Zgromadzenie ma tworzyć 15 sędziów wszystkich szczebli zgłaszanych przez kluby poselskie i marszałka Sejmu, a rekomendowanych przez stowarzyszenia sędziowskie.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/kk

_____________________

Data emisji: 02.02.2017

Godzina emisji: 16:36


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Marcin Warchoł: chcemy, by parlament powoływał przedstawicieli KRS

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 08:59
– Nie wprowadzamy bezpośredniego wyboru sędziów przez społeczeństwo, a w pośredni sposób łączymy ich z narodem – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka – Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Liczę, że parlament nie będzie sam wybierał sędziów do KRS"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 16:10
Sędziowie z całego kraju debatują w Warszawie o rządowych planach zmian w sądownictwie. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Krajowa Rada Sądownictwa zajmie się przede wszystkim planowaną przez resort sprawiedliwości zmianą zasad działania KRS. – Musi istnieć zewnętrzny organ oceniający także Krajową Radę Sądownictwa – mówił w Polskim Radiu 24 mec. Adam Tomczyński, długoletni sędzia. O zmianach w sądownictwie mówiła też prof. Genowefa Grabowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Dnia: Konflikt w sprawie zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 10:20
W poniedziałek Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła stanowisko ws. projektu noweli ustawy o KRS autorstwa resortu sprawiedliwości. Zdaniem Rady projekt ten w "rażący sposób narusza normy konstytucji". We wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że „reforma jest słuszna, wprowadzi cywilizowane, europejskie standardy i jest odpowiedzią na duże społeczne oczekiwanie zmiany”. O reformie KRS rozmawiali w audycji Debata Dnia Anna Sarzyńska, "wPolityce.pl"; Roman Imielski "Gazeta Wyborcza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Poranka: spór o reformę Krajowej Rady Sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 10:28
Reforma KRS wprowadzi cywilizowane, europejskie standardy i jest odpowiedzią na duże społeczne oczekiwanie zmiany - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W poniedziałek Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła stanowisko ws. projektu noweli ustawy o KRS autorstwa resortu. Zdaniem Rady projekt ten w „rażący sposób narusza normy konstytucji”. O zmianach w KRS dyskutowali w Debacie Poranka Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości, Adam Tomczyński, radca prawny, Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.
rozwiń zwiń