Zbyt mały nadzór nad medycyną laboratoryjną? Eksperci chcą zmian

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 14:45
Diagności laboratoryjni chcą zmian dotyczących nadzoru nad placówkami, które analizują badania. Jak mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Puacz, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, na rynku pojawiło się wiele laboratoriów, które świadczą usługi niskiej jakości. – To niebezpieczne dla pacjentów – podkreślała ekspertka.
Audio
  • 8.02.17 Elżbieta Puacz o problemach dotyczących funkcjonowania medycyny laboratoryjnej
Zdjęcie ilustracyjnefot.Glow ImagesEast News
Zdjęcie ilustracyjne/fot.Glow Images/East News

Jak oceniała na naszej antenie Elżbieta Puacz, problemy związane z działalnością laboratoriów diagnostycznych w Polsce są wynikiem błędów systemowych. – Badania, bez wyceny, zostały „wrzucone” do świadczeń lekarskich. Lekarz, otrzymując pulę środków na daną usługę, uważa, że sam bezpośrednio płaci za badanie. Określa to jako koszt – wskazywała gość Polskiego Radia 24, zauważając, że taka sytuacja prowadzi do patologii, czyli pojawiania się na rynku nierzetelnych laboratoriów.

– Lekarze zaczęli szukać tańszych, niekoniecznie lepszych laboratoriów. W ten sposób w Polsce pojawiły się placówki, dla których jakość nie ma znaczenia. Ważna jest za to niska cena, by przejąć rynek. To niebezpieczne dla pacjentów, ponieważ dobre jakościowo laboratoria nie są konkurencyjne – mówiła Elżbieta Puacz. – Brakuje w Polsce nadzoru nad medycyną laboratoryjną – pointowała ekspertka.


Elżbieta Puacz/fot.PR24/MS Elżbieta Puacz/fot.PR24/MS

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/mp

____________________

Data emisji: 8.02.17

Godzina emisji: 14.16


Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kongres Wyzwań Zdrowotnych

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2016 16:22
Politycy, lekarze, a także przedstawiciele środowisk uniwersyteckich, przemysłu i biznesu będą w Katowicach rozmawiali o innowacjach w medycynie. W Polskim Radiu 24 o wydarzeniu mówili Magdalena Władysiuk, ekspert oceny technologii medycznych i Michał Pizon, współtwórca tzw. opaski dla seniora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Polsce brakuje lekarzy

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 17:24
Polsce coraz bardziej doskwiera brak lekarzy, szczególnie rodzinnych. O skali problemu i możliwych jego rozwiązaniach mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Libura z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma służby zdrowia. Jakie będą zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2016 15:56
Według rządowych zapowiedzi, do 15 października minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ma zakończyć prace nad najważniejszymi ustawami, dotyczącymi reformy systemu opieki zdrowotnej. W Polskim Radiu 24 o zmianach w służbie zdrowia mówiła Anna Banaszewska z Polskiej Federacji Szpitali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fizyka medyczna ratuje życie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 13:21
Rozwój technik diagnostycznych i terapeutycznych spowodował, że fizyk medyczny stał się nieodłącznym i bardzo ważnym elementem zespołów medycznych. Tajniki swojej pracy zdradził w Polskim Radiu 24 Dariusz Aksamit z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń