X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Debata Poranka: Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 09:59
– Po 1989 roku nie pozwolono na to, by sędziowie i prokuratorzy biorący udział w procesach Żołnierzy Wyklętych zostali ukarani – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, senator Prawa i Sprawiedliwości. Gośćmi Debaty Poranka byli również Maciej Skotnicki, prezes stowarzyszenia „Studenci dla Rzeczypospolitej” i prof. Rafał Wnuk, historyk.
Audio
  • 01.03.17 Debata Poranka: Pamięć o Żołnierzach Wyklętych
Gen. Jan Podhorski w towarzystwie członków grup rekonstrukcyjnych, podczas konferencji Podziemna armia powraca - młodzież wobec Żołnierzy Wyklętych 28 bm. Sala Kolumnowa w Sejmie. Warszawa, 28.02.2017 r.
Gen. Jan Podhorski w towarzystwie członków grup rekonstrukcyjnych, podczas konferencji "Podziemna armia powraca - młodzież wobec Żołnierzy Wyklętych" 28 bm. Sala Kolumnowa w Sejmie. Warszawa, 28.02.2017 r.Foto: PAP/Jakub Kamiński

Jak podkreślał w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych dopiero w 2011 roku to m.in. pokłosie postanowień Okrągłego Stołu. – Z jednej strony w latach 90. XX wieku w sądach były oczyszczane nazwiska Wyklętych, a z drugiej zabrakło konsekwencji przy karaniu prokuratorów i sędziów biorących udział w pokazowych procesach. Na to nie było w III RP przyzwolenia – wskazywał historyk.

Dziś Żołnierze Wyklęci dla dużej części społeczeństwa są bohaterami, którzy walczyli o wolną Polskę. O tym swego rodzaju fenomenie, renesansie pamięci o Niezłomnych, mówił Maciej Skotnicki. – Wyklęci byli depozytariuszami wolnej Polski w czasach okupacji sowieckiej. Nazywamy ich Wyklętymi, bo zostali skazani przez komunistów na niepamięć. Gdyby byli zwykłymi bandytami, jak przekonywała ówczesna propaganda, nie byliby oni m.in. sądzeni w pokazowych procesach – wyjaśniał przedstawiciel stowarzyszenia „Studenci dla Rzeczypospolitej”.

Z kolei prof. Rafał Wnuk ocenił w Polskim Radiu 24, że o Żołnierzach Wyklętych nie można mówić jako o zintegrowanej, jednorodnej grupie. Jego zdaniem, należy osobno analizować działania WiN, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, czy też Narodowych Sił Zbrojnych.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem Debaty Poranka był Krzysztof Świątek

Polskie Radio 24/mp

Debaty Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 01.03.17

Godzina emisji: 9.15


 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Pokój Zagadek IPN. "To wehikuł czasu"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 13:55
Centrum Edukacyjne Instytut Pamięci Narodowej od 17 lutego zaprasza do pierwszego Pokoju Zagadek pod nazwą "Żołnierze Wyklęci". O tym co się stanie, kiedy już znajdziemy się w takim pokoju opowiadał w Polskim Radiu 24 Karol Madaj, projektant gier planszowych, którego gra "Kolejka” uzyskała w 2012 roku tytuł Gry Roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bieg „Tropem Wilczym”. Upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 11:22
Żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego, m.in. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, upamiętni tegoroczny bieg „Tropem Wilczym”, który w niedzielę odbędzie się w całej Polsce i za granicą. Gościem Polskiego Radia 24 była Barbara Konarska, rzecznik projektu „Tropem Wilczym”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mit Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 22:30
W premierowej audycji "Dwaj Panowie Z", w przededniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, gospodarze programu – Dominik Zdort i Marek Zając – rozmawiali m.in. o tym, dlaczego Niezłomni przez lata funkcjonowania III RP byli zapomnianymi bohaterami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żołnierze Wyklęci. "Ostatni powstańcy w historii Polski"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 21:57
1 marca będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto poświęcone żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia zostało oficjalnie wpisane do kalendarza w 2011 roku. – To święto można uznać za duży sukces polityki historycznej. Zostało nie tylko zadekretowane z góry, ale stało się też elementem przestrzeni społecznej, co pokazują działania oddolne – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Szwagrzyk Człowiekiem Roku „Tygodnika Solidarność”

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 17:20
Dziś (wtorek) wyróżnienie Człowieka Roku 2016 „Tygodnika Solidarność” odebrał prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej i szef zespołu, który przeprowadza ekshumacje na warszawskiej „Łączce”. – Przyznanie nagrody prof. Szwagrzykowi to efekt jego pracy. Tego, że przywraca cześć bohaterom – mówiła w Polskim Radiu 24 Izabela Kozłowska, dziennikarka „Tygodnika Solidarność”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 09:50
Po raz siódmy obchodzimy dziś Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W całym kraju odbędą się uroczyste apele pamięci, wystawy, msze święte, przemarsze oraz spotkania historyczno-patriotyczne.
rozwiń zwiń