Wielka Brytania wychodzi z UE. "To będzie twardy Brexit"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 10:15
W przyszłą środę Wielka Brytania przyśle do Brukseli oficjalny wniosek o woli wyjścia z Unii. To zapoczątkuje procedurę Brexitu. Do 31 marca szefa Rady Europejskiej przedstawi wytyczne do negocjacji, a prawdopodobnie w maju zatwierdzą je unijni przywódcy. O Brexicie rozmawiali w Debacie Poranka Magdalena Skajewska (Naczelna Redakcja Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia), Karolina Zbytniewska (redaktor naczelna EurActiv.pl) i Jakub Mielnik (tygodnik Wprost).
Audio
  • 21.03.2017 Debata Poranka: negocjacje brexitowe. Goście: Magdalena Skajewska (Naczelna Redakcja Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia), Karolina Zbytniewska (redaktor naczelna euractiv.pl) i Jakub Mielnik (tygodnik „Wprost”).
Theresa May na konferencji prasowej w Brukseli. 09.032017 r.
Theresa May na konferencji prasowej w Brukseli. 09.032017 r.Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Według nieoficjalnych informacji priorytetem mają być dwie kwestie. Przede wszystkich status Brytyjczyków w Unii i Europejczyków na Wyspach. Dla Warszawy ochrona praw nabytych Polaków w Wielkiej Brytanii też jest kluczowa. Podobnie jak to, by rząd w Londynie, mimo Brexitu, nadal wpłacał do unijnego budżetu, rozpisanego do 2020 roku, bo Polska w największym stopniu korzysta z europejskich funduszy. Na razie jednak - jak wynika z nieoficjalnych informacji - Komisja przewiduje, że Wielka Brytania zapłaci rachunek do końca marca 2019 roku, bo rozmowy brexitowe mają potrwać dwa lata. Natomiast wynegocjowanie nowego porozumienia, określającego przyszłe relacje Unii z Wielką Brytanią ma zająć wiele lat.

Jak wskazywała Zbytniewska, obie strony negocjacji będą chciały partnerskiej relacji. – Z drugiej strony UE nie będzie chciała iść na zbyt duże kompromisy, by nie pokazać innym wychodzącym, że warto. Dlatego negocjacje będą tak prowadzone, by to był jak najtwardszy Brexit – wyjaśniała. Dodała, że Theresa May musi "wejść" w tę narrację, by nie pokazać, że jest przegrana.

Jakub Mielnik podkreślał, że na pozycjach negocjacyjnych z jednej strony mamy szefową rządu z silnym mandatem parlamentarnymi, z drugiej przewodniczącego Rady Europejskiej, którego perogatywy są dość ograniczone a jego stanowisko zależy od tego, co utrze się w rozmowach z krajami członkowskimi. – Mamy kraj zdeterminowany wolą wyborców do tego, by wyjść z Unii i mamy samą Unię, która przeżywa rozliczne kryzysy, te pozycje negocjacyjne są dość równe. Widać to chociażby po dyskusji o tym, kto komu ma za ten rozwód zapłacić – tłumaczył.

Magdalena Skajewska oceniła z kolei, że ważne będzie to, na ile uda się UE działać jako jeden organizm, a na ile w negocjacjach będą ścierać się partykularne interesy. Wskazywała, że prawdziwe negocjacje rozpoczną się jesienią, po wyborach we Francji i Niemczech. – Być może będzie można więcej wiedzieć, czy zmierzamy ku Unii wielu prędkości, czy próbujemy być monolitem, wspólnotą, która działa we wspólnym interesie i negocjacje prowadzi na poziomie unijnym a nie partykularnym – podsumowała.

W rozmowie także podsumowanie debaty prezydenckiej we Francji.

Goście PR24: Magdalena Skajewska, Karolina Zbytniewska, Jakub Mielnik.    foto : PR24/AK

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Tomasz Wróblewski. 

Polskie Radio 24/PAP/ip

Debaty Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

_________________

Data emisji: 21.03.2017

Godzina emisji: 9:18

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wizja „globalnej Wielkiej Brytanii” w przemówieniu brexitowym Theresy May

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 11:05
- Przemówienie Theresy May było zarysowaniem strategii negocjacyjnej Wielkiej Brytanii z UE. Teraz przeważają komentarze, że będzie to „twardy” Brexit – stwierdził w audycji Panorama Europejska Aleksander Fuksiewicz z Instytutu Spraw Publicznych. O planie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mówili też Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego i Łukasz Polinceusz z Fundacji Pułaskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat w Południe: Brexit coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 13:00
Theresa May otrzymała od brytyjskiego parlamentu zgodę na uruchomienie artykułu pięćdziesiątego Traktatu Lizbońskiego. – To sprawia, że prawdopodobnie jeszcze pod koniec marca rozpoczęta zostanie procedura wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej – mówiła w Świecie w Południe dr Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Poranka: Wyzwania Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 10:30
Brexit w kontekście wyborów w ważnych krajach Unii Europejskiej – w Niemczech, Francji i Holandii. W Debacie Poranka Polskiego Radia 24 o wyzwaniach, przed którymi stoi Wspólnota, mówili Magdalena Skajewska (Polskie Radio), Krzysztof Kokoszczyński (portal „EurActiv.pl”) i dr Dominika Blachnicka-Ciacek, socjolog z Uniwersytetu Londyńskiego.
rozwiń zwiń