Strajk nauczycieli. Solidarność: to błąd

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 16:59
 - Prawo pozwala na takie protesty. Pytanie jest jednak takie, czy jesteśmy już w takiej sytuacji, że powinniśmy używać broni ostatecznej, atomowej. Pytam organizatorów dzisiejszej akcji - czego użyjemy po 4 kwietnia jeśli okaże się, że rozmowy zostały zerwane przez minister edukacji narodowej? Co wtedy będziemy robili? – pytał Sławomir Wittkowicz, przewodniczący związku Solidarność-Oświata. Gość odniósł się w ten sposób do piątkowych protestów nauczycieli w odpowiedzi na zapowiedzianą przez rząd reformę edukacji.
Audio
  • 31.03.17 Sławomir Wittkowicz o protestach nauczycieli.
Pusta sala w Zespole Szkół nr 21 - Szkoła Podstawowa nr 32 i Gimnazjum nr 8 w Bydgoszczy,
Pusta sala w Zespole Szkół nr 21 - Szkoła Podstawowa nr 32 i Gimnazjum nr 8 w Bydgoszczy,Foto: PAP/Tytus Żmijewski

O godz. 15.30 zakończył się strajk nauczycieli organizowany przez ZNP. Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się podwyżki wynagrodzenia nauczycieli o 10 procent i zapewnienia, że do 2022 roku utrzymane zostaną miejsca i warunki pracy, a wynagrodzenie nie będzie obniżone. 

NSZZ Solidarność nie poparło strajku nauczycieli. Jak zaznaczył Sławomir Wittkowicz, NSZZ Solidarność "dość negatywnie oceniało także zaangażowanie prezesa ZNP w akcje o charakterze stricte politycznym". – To wolny kraj i każdemu wolno występować gdzie chce. Szanuję ten wybór. Wikłanie związku zawodowego i środowiska w rozgrywkę polityczną - która jest niezrozumiała z punktu widzenia pracowniczego środowiska oświatowego – jest jednak naszym zdaniem błędem – zaznaczył gość.

Wittkowicz podkreślił również, że doprowadzenie do piątkowej akcji strajkowej, zdaniem NSZZ Solidarność "raczej osłabia pozycje negocjacyjne, niż je podnosi".


Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/pr

____________________

Data emisji: 31.03.17

Godzina emisji: 13:45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Wprowadzenie reformy oświaty nie uchroni nas od chaosu przed wyborami samorządowymi w 2018 roku”

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 12:33
- Większość dyrektorów i nauczycieli opowiada się za reformą edukacji i twierdzi, że jest ona faktycznie słuszna i potrzebna, ale jest za szybko wprowadzana. Nie jest więc tak, że nauczyciele są zupełnie jej przeciwni – powiedział w programie Punkt Widzenia dziennikarz Faktu Michał Wróblewski. O protestach nauczycieli mówiła także Anna Wittenberg (Dziennik. Gazeta Prawna).
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Według danych do strajku przystąpiło ok. 6,5 tys. szkół”    

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 14:24
- Dane z 90 proc. naszych struktur pokazują, że do strajku w oświacie przystąpiło ok. 37 proc. placówek, co daje w przybliżeniu wielkość 6,5 tys. szkół. W kilku województwach do szkół weszła policja, nie wiedzieć czemu pytając o przebieg strajku i nie mając ku temu żadnych powodów – powiedział w programie Tym Żyje Kraj prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Gość odniósł się także do wniosku o referendum, pod którym zbierane są podpisy.
rozwiń zwiń