Francja: wybory w cieniu walki z terroryzmem

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 10:51
W niedzielę odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich, która wyłoni dwóch kandydatów, którzy ostatecznie zawalczą o Pałac Elizejski. Realne szanse na start w decydującym starciu nadal ma aż czworo polityków. Tymczasem, w czwartek w Paryżu doszło do kolejnego zamachu.
Audio
  • 22.04.17 Francja: wybory w cieniu walki z terroryzmem
Drugą turę wyborów prezydenckich we Francji zaplanowano na 7 maja. Weźmie w niej udział dwójka kandydatów z najlepszymi rezultatami z jutrzejszego głosowania.
Drugą turę wyborów prezydenckich we Francji zaplanowano na 7 maja. Weźmie w niej udział dwójka kandydatów z najlepszymi rezultatami z jutrzejszego głosowania.Foto: PAP/EPA/IAN LANGSDON

Ostatnie sondaże wskazywały na to, że walka o drugą turę będzie bardzo zacięta, a zaledwie kilkupunktowe różnice mogą się w każdej chwili zmienić na korzyć jednej lub drugiej osoby z czworga faworytów.

W sondażach na pierwszym miejscu jest socjaldemokrata Emmanuel Macron, zaraz za nim plasuje się Marine Le Pen, przywódczyni Frontu Narodowego. Szanse na drugą turę mają również kandydat republikanów, Francois Fillon, a także lider skrajnej lewicy Jean-Luc Melenchon.

Tymczasem, w czwartek na paryskich Polach Elizejskich w ataku – do którego przyznało się tak zwane Państwo Islamskie – zginął policjant, dwóch zostało rannych.

Jak zamach w ostatnich dniach kampanii wyborczej może wpłynąć na ostateczne wyniki głosowania? Co poszczególni kandydaci oferują Francuzom? Co ich potencjalna prezydentura będzie oznaczała dla Europy? O tym w Magazynie Europejskim, którego gospodarzem była Magdalena Skajewska.

Polskie Radio 24

___________________

Data emisji: 22.04.17

Godzina emisji: 10.15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Państwo Islamskie przyznało się do ataku w Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 01:30
Terrorystyczna organizacja Państwo Islamskie wzięła na siebie odpowiedzialność za strzelaninę, do której doszło w czwartek w Paryżu, w pobliżu Pól Elizejskich - podała propagandowa agencja dżihadystów Amak. Według niej, ataku dokonał "żołnierz IS" Abu Yousif, obywatel Belgii. Francuska prokuratura zidentyfikowała sprawcę - to 39-letni Francuz Karim C. Jego nazwisko nie zostanie ujawnione, dopóki policja nie ustali, czy miał wspólników. O wydarzenia we Francji mówiła Magdalena Skajewska, specjalna wysłanniczka Polskiego Radia do Paryża.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o zamachu w Paryżu. "Może za nim stać więcej osób"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 14:26
Francuska policja zatrzymała trzy osoby w związku z czwartkowym zamachem na Polach Elizejskich w Paryżu. W ataku – do którego przyznało się tak zwane Państwo Islamskie – zginął policjant, dwóch zostało rannych. W Polskim Radiu 24 komentarz Krzysztofa Kubiciela z City Security.
rozwiń zwiń