"Czerwona zaraza". Okrutna rzeczywistość wyzwolenia Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 17:38
Po brutalnej okupacji niemieckiej, Polacy witali ich z nadzieją na lepsze. Mieli zapewnić wolność i bezpieczeństwo. Zamiast wybawicieli pojawili się jednak bezwzględni zbrodniarze. Nikt nie mógł czuć się bezpiecznie, w zetknięciu z żołdakami Stalina. W audycji Między Kropkami o tej karcie polskiej historii mówił Dariusz Kaliński, autor książki "Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski?".
Audio
  • 06.05.2017 Dariusz Kaliński o wyzwoleniu Polski przez Armię Czerwoną.
Wojska radzieckie w Krakowie,  styczeń 1945
Wojska radzieckie w Krakowie, styczeń 1945Foto: Laski Diffusion/East News

Dariusz Kaliński tłumaczył, że początkowo Polacy byli pozytywnie nastawieni do wkraczającej Armii Czerwonej. – Ludzie wierzyli, że przyszło wyzwolenie, cieszyli się, były kwiaty, poczęstunki. To zmieniło się po kilku dniach, gdy władza sowiecka okrzepła. Pojawiły się oddziały NKWD i zaczęło dochodzić do przestępstw – wskazywał.

Sowieci odbili Polskę z rąk niemieckich, ale zagarnęli ją dla siebie. Pierwsze skrzypce grały sowieckie komendantury. – One instalowały władzę, do nich zależało decydujące słowo, kto będzie zarządzał danym terenem, bez ich wiedzy nie można było stworzyć milicji, administracji – przypomniał.

Zdaniem gościa, to, co działo się po wkraczaniu Armii Czerwonej można porównać do Dzikiego Zachodu. – To byli ludzie o niższej kulturze, tak ich Polacy postrzegali, jako złych, brudnych, brutalnych – mówił.

Okrucieństwo czerwonoarmiści okazywali m.in. wobec kobiet, których zgwałcili w Polsce około 50-100 tys. Rosjanie rozgrabiali też mienie: od drobiazgów, jak zegarki, radioodbiorniki, ubrania, jedzenie, po sprzęt z fabryk. Ze szczególną agresją traktowali Pomorze, Śląsk, Kaszuby, uważali bowiem mieszkańców tamtych terenów za Niemców.  

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Weronika Wakulska.

Polskie Radio 24/ip

_______________________

Data emisji: 06.05.2017

Godzina emisji: 22:13


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

17 stycznia 1945r. Wyzwolenie Warszawy czy nowa okupacja?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 21:51
Od 72 lat 17 stycznia obchodzona jest rocznica wyzwolenia Warszawy. Tego dnia w 1945 roku do stolicy wkroczyli żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego. – Trudno mówić o wyzwoleniu. Ale z punktu widzenia propagandy komunistycznej chodziło o podbicie bębenka zwycięskiej Armii Czerwonej – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia na Dziś: Wybory w styczniu 1947 roku

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 22:10
19 stycznia 1947 roku Polacy, po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej, poszli do urn, by zagłosować w wyborach do Sejmu Ustawodawczego. – To wynikało z porozumień przyjętych w Jałcie, potrzebna była legitymizacja władzy ludowej. Stąd pomysł, by wybory zrobić, ale z założeniem, że musimy je wygrać – mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń