X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Czerwona zaraza". Okrutna rzeczywistość wyzwolenia Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 17:38
Po brutalnej okupacji niemieckiej, Polacy witali ich z nadzieją na lepsze. Mieli zapewnić wolność i bezpieczeństwo. Zamiast wybawicieli pojawili się jednak bezwzględni zbrodniarze. Nikt nie mógł czuć się bezpiecznie, w zetknięciu z żołdakami Stalina. W audycji Między Kropkami o tej karcie polskiej historii mówił Dariusz Kaliński, autor książki "Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski?".
Audio
  • 06.05.2017 Dariusz Kaliński o wyzwoleniu Polski przez Armię Czerwoną.
Wojska radzieckie w Krakowie,  styczeń 1945
Wojska radzieckie w Krakowie, styczeń 1945Foto: Laski Diffusion/East News

Dariusz Kaliński tłumaczył, że początkowo Polacy byli pozytywnie nastawieni do wkraczającej Armii Czerwonej. – Ludzie wierzyli, że przyszło wyzwolenie, cieszyli się, były kwiaty, poczęstunki. To zmieniło się po kilku dniach, gdy władza sowiecka okrzepła. Pojawiły się oddziały NKWD i zaczęło dochodzić do przestępstw – wskazywał.

Sowieci odbili Polskę z rąk niemieckich, ale zagarnęli ją dla siebie. Pierwsze skrzypce grały sowieckie komendantury. – One instalowały władzę, do nich zależało decydujące słowo, kto będzie zarządzał danym terenem, bez ich wiedzy nie można było stworzyć milicji, administracji – przypomniał.

Zdaniem gościa, to, co działo się po wkraczaniu Armii Czerwonej można porównać do Dzikiego Zachodu. – To byli ludzie o niższej kulturze, tak ich Polacy postrzegali, jako złych, brudnych, brutalnych – mówił.

Okrucieństwo czerwonoarmiści okazywali m.in. wobec kobiet, których zgwałcili w Polsce około 50-100 tys. Rosjanie rozgrabiali też mienie: od drobiazgów, jak zegarki, radioodbiorniki, ubrania, jedzenie, po sprzęt z fabryk. Ze szczególną agresją traktowali Pomorze, Śląsk, Kaszuby, uważali bowiem mieszkańców tamtych terenów za Niemców.  

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Weronika Wakulska.

Polskie Radio 24/ip

_______________________

Data emisji: 06.05.2017

Godzina emisji: 22:13


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

17 stycznia 1945r. Wyzwolenie Warszawy czy nowa okupacja?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 21:51
Od 72 lat 17 stycznia obchodzona jest rocznica wyzwolenia Warszawy. Tego dnia w 1945 roku do stolicy wkroczyli żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego. – Trudno mówić o wyzwoleniu. Ale z punktu widzenia propagandy komunistycznej chodziło o podbicie bębenka zwycięskiej Armii Czerwonej – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia na Dziś: Wybory w styczniu 1947 roku

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 22:10
19 stycznia 1947 roku Polacy, po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej, poszli do urn, by zagłosować w wyborach do Sejmu Ustawodawczego. – To wynikało z porozumień przyjętych w Jałcie, potrzebna była legitymizacja władzy ludowej. Stąd pomysł, by wybory zrobić, ale z założeniem, że musimy je wygrać – mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń