Ursynów: Mieszkańcy walczą o filtry w kominach nad tunelem drogowym

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 20:09
Mieszkańcy Ursynowa walczą o filtry na wyrzutniach spalin tunelu przecinającego Ursynów. Mieszkańcy alarmują, że brak filtrów na południowej obwodnicy Warszawy zwiększy smog w ich dzielnicy. O problemie rozmawiali w Polskim Radiu 24 Maciej Antosiuk (Projekt Ursynów) i radny Ursynowa Kamil Orzeł.
Audio
  • 4.08.17 Maciej Antosiuk i Kamil Orzeł o filtrach na wyrzutniach spalin tunelu przecinającego Ursynów.
Nz Południowa obwodnica Warszawy
N/z Południowa obwodnica WarszawyFoto: East News/Stanisław Kowalczuk

Południowa obwodnica Warszawy będzie przebiegała przez środek Ursynowa. W związku z tym postanowiono, że droga zostanie poprowadzona przez tunel, który musi być wentylowany i muszą być odprowadzane z niego spaliny. Właśnie to budzi największe obawy i protesty mieszkańców Ursynowa.

Jak podkreślił Kamil Orzeł, ruch w tunelu szacowany jest na ok. 100 tys. aut dziennie. – To generuje gigantyczną ilość spalin. Tunel będzie miał 2,5 tys. metrów i planowane są dwa 15-metrowe kominy wylotowe, które mają wyciągać spaliny na jego krańcach – wyjaśnił.

Z kolei Maciej Antosiuk porównał szacowany ruch w tunelu do warszawskiej Trasy Toruńskiej. – Ruch na Trasie Toruńskiej to ok. 60 tys. aut na dobę. 100 tys. jest więc liczbą kolosalną – zauważył.

Dodał, że biorąc pod uwagę styczniowe alarmy smogowe, „wydaje się naturalne, że powinny być zamontowane na kominach filtry”. - Tego typu instalacje filtrujące powietrze montowane są m.in. w Japonii, Norwegii, Niemczech, Austrii, a nawet w Wietnamie i mają ponad 90-procentową skuteczność – podsumował Antosiuk.

W audycji zostało przedstawione także stanowisk GDDKiA.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Małgorzata Łopińska.

Polskie Radio 24/pr

______________________

Data emisji: 4.08.17

Godzina emisji: 19:15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także