Ból i cierpienie zwierząt. Nie dla wiwisekcji!

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 09:30
Międzynarodowy Dzień Przeciwko Wiwisekcji jest okazją do przypomnienia o tym, co dzieje się w laboratoriach na całym świecie, a także dobrym powodem do dyskusji, czy rzeczywiście cierpienie zwierząt jest warte kolejnego balsamu lub kremu.
Audio
  • Iwona Kossowska i dr Tomasz Pietrzykowski o Światowym Dniu Przeciwko Wiwisekcji
Ból i cierpienie zwierząt. Nie dla wiwisekcji
Foto: flickr/audrey_sel

- Wiwisekcja to zabieg operacyjny wykonywany na żywym zwierzęciu w celach badawczych, a powszechnie używamy tego wyrazu mówiąc ogólnie o doświadczeniach na zwierzętach. Statystyki wskazują, że 92 proc. leków, które pomyślnie przeszły testy, potem w badaniach klinicznych na ludziach odpadły – powiedziała Iwona Kossowska ze Stowarzyszenia Pomocy Królikom.

Unia Europejska walczy z wiwisekcją próbując zastąpić badania na zwierzętach innymi metodami. Od 11 marca 2013 roku na terenie Unii Europejskiej obowiązuje całkowity zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach, a także zakaz importu takich produktów z innych regionów.

Iwona
Iwona Kossowska, foto: PR24/PJ
- W 2010 roku Unia Europejska wprowadziła dyrektywę nakazującą wszystkim państwom członkowskim wprowadzenie wspólnych standardów ochrony zwierząt używanych do celów doświadczalnych.  Są one zbliżone do tych, które obowiązywały do tej pory w Polsce. Podobne rozwiązania do tych które mieliśmy zostaną wprowadzone we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Zmieni się również regulacja doświadczeń w Polsce, trwają przygotowanie do uchwalenia nowej ustawy opartej o dyrektywę unijną – mówił dr Tomasz Pietrzykowski , wiceprzewodniczący Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach.

Wprowadzony w marcu zakaz dotyczy kosmetyków, które od tego dnia wchodzą na rynek, dlatego konsumenci, którym los zwierząt nie jest obojętny powinni nadal zwracać uwagę na etykiety. Wszystkie kosmetyki, które nie były testowane na zwierzętach posiadają odpowiedni symbol, którym jest biały królik.

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak