Patent na ludzkie DNA

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 17:58
Sąd odrzucił wnioski dotyczące opatentowania dwóch genów, których mutacje mogą zwiększać ryzyko wystąpienia raka piersi i jajników. Sędziowie jednogłośnie stwierdzili, że ludzkie geny pochodzą z natury i nie można ograniczać praw związanych z badaniami nad nimi.
Audio
  • 18.06 Rafał Motriuk i Rafał Witek o patencie na DNA
Patent na ludzkie DNA
Foto: flickr/Lynn (Gracie's mom)

Po orzeczeniu sądu można będzie opatentować jedynie sztuczne wersje genów, bo są one wytworem ludzkiego intelektu, a nie przyrody. Rafał Witek, rzecznik patentowy, biotechnolog w PR24 wyjaśniał, że wyrok Sądu amerykańskiego ma ogromne znaczenie dla firm medycznych:

- Do dzisiaj w Ameryce było możliwe opatentowanie niezmienionego, pochodzącego na przykład z genomu człowieka genu. Warunkiem było jedynie ujawnienie w zgłoszeniu patentowym zadania technicznego, które przy użyciu tego genu będzie można rozwiązać. Po orzeczeniu Sądu amerykańskiego takie praktyki są zabronione, co spowoduje większą konkurencje na rynku medycznym.

Sprawa dotyczyła kontrowersyjnego wniosku amerykańskiej firmy Myriad Genetics, prowadzi ona badania nad genami BRCA1 i BRCA2, tymi które stwarzały zagrożenie dla słynnej aktorki Angeliny Jolie. Koncern Myriad Genetics jest zadowolony z wyroku, bo możliwość opatentowania sztucznego DNA oznacza, iż firma będzie mogła bezpiecznie prowadzić nowatorskie eksperymenty. Ceny akcji tej firmy poszły w górę o ponad dziesięć procent.

IAR/PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także