X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Patent na ludzkie DNA

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 17:58
Sąd odrzucił wnioski dotyczące opatentowania dwóch genów, których mutacje mogą zwiększać ryzyko wystąpienia raka piersi i jajników. Sędziowie jednogłośnie stwierdzili, że ludzkie geny pochodzą z natury i nie można ograniczać praw związanych z badaniami nad nimi.
Audio
  • 18.06 Rafał Motriuk i Rafał Witek o patencie na DNA
Patent na ludzkie DNA
Foto: flickr/Lynn (Gracie's mom)

Po orzeczeniu sądu można będzie opatentować jedynie sztuczne wersje genów, bo są one wytworem ludzkiego intelektu, a nie przyrody. Rafał Witek, rzecznik patentowy, biotechnolog w PR24 wyjaśniał, że wyrok Sądu amerykańskiego ma ogromne znaczenie dla firm medycznych:

- Do dzisiaj w Ameryce było możliwe opatentowanie niezmienionego, pochodzącego na przykład z genomu człowieka genu. Warunkiem było jedynie ujawnienie w zgłoszeniu patentowym zadania technicznego, które przy użyciu tego genu będzie można rozwiązać. Po orzeczeniu Sądu amerykańskiego takie praktyki są zabronione, co spowoduje większą konkurencje na rynku medycznym.

Sprawa dotyczyła kontrowersyjnego wniosku amerykańskiej firmy Myriad Genetics, prowadzi ona badania nad genami BRCA1 i BRCA2, tymi które stwarzały zagrożenie dla słynnej aktorki Angeliny Jolie. Koncern Myriad Genetics jest zadowolony z wyroku, bo możliwość opatentowania sztucznego DNA oznacza, iż firma będzie mogła bezpiecznie prowadzić nowatorskie eksperymenty. Ceny akcji tej firmy poszły w górę o ponad dziesięć procent.

IAR/PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także