Etyczna turystyka

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 21:10
►Podróże po świecie to nie tylko możliwość podziwiania odmiennych krajobrazów i poznawania innych kultur. Przy okazji międzynarodowych wojaży bardzo ważna jest także umiejętność zachowania się w określonej sytuacji, zwłaszcza w odniesieniu do dzieci zamieszkujących państwo biedne. Czym jest zatem etyczna turystyka?
Audio
Marrakesz
MarrakeszFoto: flickr.com/Mait Jüriado

- Etyczne podróże to autorski program UNICEF Polska. Polscy turyści podróżują coraz więcej indywidualnie oraz grupowo i odwiedzają zupełnie nowe zakątki świata, ale także te bardziej popularne od lat. Uznaliśmy, że w trakcie tych podróży trzeba pamiętać o poszanowaniu praw i godności kultury oraz obyczajowości danego państwa. Problemy gospodarcze oraz bieda w krajach, które odwiedzamy ma wielki wpływ na tamtejsze dzieci, dlatego sformułowaliśmy parę haseł etycznego podróżowania. Między innymi takie, że dziecko nie jest atrakcją turystyczną - powiedział w PR24 Marek Krupiński , dyrektor generalny UNICEF Polska.

►Po wielu trudach i sporach Unia Europejska ma budżet na lata 2014-20. Co to oznacza dla kryzysu w strefie euro i dla przyszłości kontynentu?

- Jeśli chodzi o budżet, to oznacza to gwarancję tego, że od nowego roku popłyną pieniądze. Byłabym ostrożna z tym porozumieniem budżetowym. Porozumienie jest zaakceptowane przez liderów Parlamentu Europejskiego, Unijnej Rady, a w imieniu Unijnej Rady negocjował premier Irlandii, która kieruje pracami Wspólnoty. Te uzgodnienia muszą jeszcze poprzeć europosłowie. Na razie szefowie frakcji politycznych powiedzieli „tak” – o losach budżetu mówiła w PR24 Beata Płomecka, korespondent Polskiego Radia w Brukseli.

►Afera PRISM zelektryzowała amerykańską administrację i światową opinię publiczną. Wszyscy szukają Edwarda Snowdena, 30-letniego Amerykanina, który oskarżony jest o szpiegostwo i przebywa najprawdopodobniej gdzieś na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie. Czy okaże się kolejnym lotniskowym Robinsonem, których  kilku znamy z przeszłości?

- Snowden jest dla służb rosyjskich niewątpliwie łakomym kąskiem. Po pierwsze dlatego, ze dysponuje informacjami o najnowszych technologiach informatycznych, a wiemy, że dziś wojny szpiegów to wyścig technologiczny. Snowden posiada również wiedzę na temat programów służących do inwigilacji. Rosjanom to wszystko bardzo by się przydało – opisywał sytuację w PR24 Maciej Jastrzębski , korespondent Polskiego Radia w Moskwie.

 

Zapraszamy do odsłuchania audycji Dariusza Rosiaka.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak