Podróżować z głową

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 16:30
"Etyczne podróże" to autorski program UNICEF Polska. Organizacja namawia polskich turystów, aby podczas swoich zagranicznych podróży pamiętali o poszanowaniu praw, godności i kultury lokalnych mieszkańców, a zwłaszcza dzieci.
Audio
  • 3.07 Marek Krupiński o bezpiecznym podróżowaniu
Podróżować z głową
Foto: flickr/Peregrino Will Reign

UNICEF stworzył specjalny kodeks etycznego podróżowania i daje cenne wskazówki jak być odpowiedzialnym turystą. Marek Krupiński, dyrektor Generalny UNICEF Polska podkreśla, że jednym z celów programu jest połączenie podróży i edukacji:
- Chcieliśmy pokazać, że turysta nie musi wyłącznie siedzieć zamknięty w hotelu i może wyjść na dwór i poznać kulturę i problemy danego kraju.Turyści często źle interpretują gesty lub zachowania lokalnych mieszkańców, które wywodzą się z ich obyczajów.
Turyści często nieświadomie przykładają rękę do nadużyć praw człowieka, szczególnie wobec dzieci. W wielu krajach dzieci sprzedają lub żebrzą na ulicy. Ważne jest, aby wiedzieć jak odpowiednio zareagować w takiej sytuacji.
- Zwracamy problem na problemy pedofilii, nierówności i instrumentalnego traktowania dziecka. Trzeba pamiętać, że dziecko nie jest atrakcją turystyczną. Zachęcamy turystów aby nie bali się odmówić dawania pieniędzy. W zamian warto kupić mu sok, bułkę lub inny posiłek - podkreśla Marek Krupiński.

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak