X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historia pisana na papirusie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 16:07
29-tego lipca na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczął się XXVII Międzynarodowy Kongres Papirologów. Do Warszawy przyjechało 350 papirologów z całego świata.
Audio
Historia pisana na papirusie
Foto: flickr/sukisuki

Papirolog to naukowiec zajmujący się odczytywaniem, przetwarzaniem i analizą antycznych tekstów zapisanych na papirusach.

- Bardzo ważne jest to, czym nie zajmują się papirolodzy. Mianowicie, papirusami z epoki faraońskiej, czyli klasycznymi hieroglifami zajmują się egiptolodzy, a nie papirolodzy. Domeną papirologii są dzieła literackie, dokumenty i innego typu teksty pisane na materiałach nietrwałych. Papirolodzy mają w rękach papiery, które miały żyć rok, pięć lat, może dziesięć. Nazwa papirologia pochodzi od słowa papirus, który był najpowszechniejszym materiałem piśmiennym w starożytności grecko-rzymskiej. Zajmujemy się dokumentami z czasów od Aleksandra Wielkiego do podboju arabskiego i późniejszego panowania arabskiego przez okres 150-200 lat – mówił prof. Tomasz Derda z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Papirologia powstała w II połowie XIX wieku. Narodziła się ona jako nauka studiująca dokumenty w języku greckim. Greka była językiem powszechnie używanym na całym bliskim wschodzie od czasu podboju Aleksandra Wielkiego.

- Niezwykle efektywne jest budowanie obrazu starożytności z małych klocków. Dzięki papirologii możemy odtwarzać bardzo wiele procesów. Rozumiemy funkcjonowanie administracji państwowej znacznie lepiej niż gdzie indziej. Kiedy pojechałam pierwszy raz do Egiptu zawodowo w późnych latach 80-tych, to na lotnisku w Kairze zobaczyłem plakat reklamujący kongres naukowy poświęcony 5000 lat biurokracji w Egipcie. Nie ma drugiego takiego miejsca na świecie, gdzie możliwa jest obserwacja ciągłości biurokracji na tak ogromnym dystansie czasowym – dodał Gość PR24.

W trakcie Międzynarodowego Kongresu  Papirologów dostępna będzie wystawa przedstawiająca znaleziska polskich archeologów. Zobaczyć można także udostępnione przez Bibliotekę Narodową mapy Klaudiusza Ptolemeusza.

PR24/Anna Szpakowska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także