Sto lat na rzecz kobiet

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 16:43
Zrzesza kobiety w różnym wieku, z różnych środowisk zawodowych, społecznych, czy światopoglądowych. Otacza je troską, gdy potrzebują wsparcia. Prowadzi szereg działań na rzecz równouprawnienia kobiet i polepszenia statusu ich życia w sferze ekonomicznej, psychologicznej i prawnej. W tym roku Liga Kobiet Polskich obchodzi 100-lecie swojego istnienia.
Audio
  • 23.09.13 Aldona Michalak i Sylwia Różycka-Jaroś o Lidze Polskich Kobiet
Sto lat na rzecz kobiet
Foto: flickr/Tom Leuntjens Photography

W 1913 roku powstała Liga Kobiet Pogotowia Wojennego, był to pierwowzór dzisiejszego LKP. Liga Kobiet Polskich jest organizacją społeczną ponad podziałami.

Sylwia

Aldona Michalak i Sylwia Różycka-Jaroś, foto: PR24/PJ

- Współczesna LKP jest niesamowitą organizacją, ponieważ łączy w sobie doświadczenia kilku pokoleń kobiet. Mamy kobiety, które pamiętają Ligę sprzed kilkudziesięciu lat, oraz takie w wieku średnim i młodsze. Jak wstępowałam w szeregi LKP miałam 19 lat. Dzięki temu, że LKP nawiązuje do swojej tradycji to możemy przekazywać sobie doświadczenia i inny sposób postrzegania świata – mówiła Sylwia Różycka-Jaroś, wiceprzewodnicząca Zarządu Głównego Ligi Kobiet Polskich.

19 października LKP obchodzi 100-lecie istnienia. Przez ten okres wspierała nie tylko kobiety, organizacja prowadziła działalność na wielu polach: m.in. promowała kampanie prozdrowotne takich jak leczenie nowotworów, czy zwalczania alkoholizmu.

- Po zakończeniu wojny Liga przyczyniła się do budowy domów dla sierot wojennych. Pomoc finansową i dary pozyskiwała nawet ze Stanów Zjednoczonych. Liga działała na wielu polach, po odzyskaniu niepodległości działalność na rzecz dzieci skupiła się na wspieraniu budowy sanatoriów dla dzieci z chorobami dróg oddechowych – opowiadała Aldona Michalak, przewodnicząca Zarządu Głównego Ligi Kobiet Polskich.

PR24/Anna Szpakowska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także