X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Książka z rekomendacją: „Tuwim. Wylękniony bluźnierca”

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 20:10
„Lokomotywa” i „Ptasie radio” – klasyka literatury dziecięcej. Julian Tuwim jest jednak znany nie tylko z dzieł pisanych dla najmłodszych. Tworzył teksty piosenek, skecze i libretta operetkowe. „Tuwim. Wylękniony bluźnierca” to jego najnowsza biografia autorstwa Mariusza Urbanka.
Audio
  • 18.10.13 Janusz Drzewucki, historyk literatury Julianie Tuwimie
Posąg Juliana Tuwima w Łodzi
Posąg Juliana Tuwima w ŁodziFoto: flickr/jarek.miszczak

Julian Tuwim odznaczał się ponadprzeciętnym poczuciem humoru. W swojej twórczości zazwyczaj używał pięknego, kwiecistego języka. Jednak chociażby w wierszu „Do prostego człowieka”  użył prostych, żołnierskich słow. Był niepokorny.

- Tytuł biografii został zaczerpnięty z utworu samego Juliana Tuwima. Poeta sam w ten sposób się nazwał. Bardzo dobrze to koreluje z treścią książki, ponieważ doskonale oddaje, jaki był Tuwim – powiedział w PR24 Janusz Drzewucki, historyk literatury.

Autor „Lokomotywy” współtworzył literacką grupę Skamandrytów. Jako współtowarzysze byli niegdyś nie mniej znani, niż on sam.

- Jan Lechoń jest najbardziej zapomnianym członkiem Skamandrytów. Ciągle wraca do nas Jarosław Iwaszkiewicz, którego biografia została wydana w zeszłym roku. Na swoje ponowne odkrycie czeka też Kazimierz Wierzyński – postać równie ciekawa, co Iwaszkiewicz – ocenił Drzewucki.

PR24/Mateusz Patoła

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także