Książka z rekomendacją: „Tuwim. Wylękniony bluźnierca”

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 20:10
„Lokomotywa” i „Ptasie radio” – klasyka literatury dziecięcej. Julian Tuwim jest jednak znany nie tylko z dzieł pisanych dla najmłodszych. Tworzył teksty piosenek, skecze i libretta operetkowe. „Tuwim. Wylękniony bluźnierca” to jego najnowsza biografia autorstwa Mariusza Urbanka.
Audio
  • 18.10.13 Janusz Drzewucki, historyk literatury Julianie Tuwimie
Posąg Juliana Tuwima w Łodzi
Posąg Juliana Tuwima w ŁodziFoto: flickr/jarek.miszczak

Julian Tuwim odznaczał się ponadprzeciętnym poczuciem humoru. W swojej twórczości zazwyczaj używał pięknego, kwiecistego języka. Jednak chociażby w wierszu „Do prostego człowieka”  użył prostych, żołnierskich słow. Był niepokorny.

- Tytuł biografii został zaczerpnięty z utworu samego Juliana Tuwima. Poeta sam w ten sposób się nazwał. Bardzo dobrze to koreluje z treścią książki, ponieważ doskonale oddaje, jaki był Tuwim – powiedział w PR24 Janusz Drzewucki, historyk literatury.

Autor „Lokomotywy” współtworzył literacką grupę Skamandrytów. Jako współtowarzysze byli niegdyś nie mniej znani, niż on sam.

- Jan Lechoń jest najbardziej zapomnianym członkiem Skamandrytów. Ciągle wraca do nas Jarosław Iwaszkiewicz, którego biografia została wydana w zeszłym roku. Na swoje ponowne odkrycie czeka też Kazimierz Wierzyński – postać równie ciekawa, co Iwaszkiewicz – ocenił Drzewucki.

PR24/Mateusz Patoła

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak