Grzechy główne polskiej polityki klimatycznej

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 21:04
W przyszłym tygodniu w ramach szczytu klimatycznego w Warszawie spotkają się przedstawiciele wszystkich państw świata. Głównym celem konferencji będzie utworzenie nowego porozumienia dotyczącego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
Audio
  • 06.11.13 Ilona Jędrasik i Michał Olszewski o grzechach polskiej polityki klimatycznej
Grzechy główne polskiej polityki klimatycznej
Foto: flickr/rbanks

Czy pojedyncze działanie może mieć wpływ na całe środowisko? Polska gospodarka w głównej mierze oparta jest na węglu. W polityce klimatycznej kraju istotne jest wypracowanie modelu redukcji emisji gazów cieplarnianych, który w rezultacie pozwoli na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Odbywająca się w Warszawie Konferencja Klimatyczna ONZ komentowana jest w kontekście politycznym, organizacyjnym. Niewiele zaś mówi się czego  będzie ona dotyczyć.

Ilona
Ilona Jędrasik i Michał Olszewski, foto: PR24/PJ

- Konferencja służy temu, aby w pocie i trudnie wypracować porozumienie, dzięki któremu w najbliższych dekadach poziom emisji dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych osiągnie stały pułap. Służy również temu, aby zahamować proces globalnego ocieplenia i konsekwencje z nim związane. Okazuje się, że koszty globalnego ocieplenia są potężne – powiedział w PR24 Michał Olszewski z fundacji ClientEarth.

- Polskę globalne ocieplenie dotknie w dużym stopniu, będzie to bardzo odczuwalne. Już dziś mamy widoczne efekty tego zjawiska należą do nich susze w centralnej Polsce, gwałtowne zjawiska pogodowe, obniżenie wód gruntowych, szybkie i gwałtowne wiatry – dodała w PR24 Ilona Jędrasik z Koalicji Klimatycznej.

Temat redukcji emisji dwutlenku węgla przed rokiem 2020 regularnie powraca na forum Unii Europejskiej. Polska, której gospodarka opiera się na węglu, stara się o odrzucenie projektu. Zmiany klimatu pogłębiają się coraz bardziej i stężenie dwutlenku węgla w powietrzu jest coraz wyższe. Gdyby nie Polska to stanowisko Unii Europejskiej na Szczycie Klimatycznym w Warszawie byłoby znacznie ambitniejsze. Polskie stanowisko w kwestii zmiany klimatu w kontekście forum COP - 19 zostanie przedstawione 7 listopada.

Grzechem polskiej polityki klimatycznej jest to, że nie wykorzystujemy środków unijnych, nie wdrażamy dyrektyw, nie rozwijamy nowych rynków, które rozwijałyby Polską gospodarkę.

- Polska staje się Reytanem Europy, który z różnych względów próbuje położyć się w drzwiach i mówi „nie” przedstawianej polityce klimatycznej. To jest bardzo niedobry sygnał, który stawia nas w złym świetle na arenie międzynarodowej – komentuje Gość PR24 Michał Olszewski.

Najważniejsze globalne forum poświęcone tematyce klimatycznej w tym roku odbędzie się na Stadionie Narodowym w dniach od 11 do 22 listopada 2013. Organizatorem jest Sekretariat Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych ds. zmian klimatu.

PR24/Paulina Olak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak