Akceptujemy, choć nie czytamy

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 12:32
Coraz więcej Polaków zostaje klientami internetowych sklepów. Podczas każdych e-zakupów powinniśmy oczywiście zapoznać się z regulaminem sklepu, w którym kupujemy.
Audio
  • 7.11.13 Paweł Rokicki i Rafał Stępniewski o programie „Dobry regulamin”
Akceptujemy, choć nie czytamy
Foto: flickr/Simon Greig (xrrr)

Okazuje się jednak, że większość z nas akceptuje regulamin, ale rzadko go czyta. Zdarza się także, że część osób nie rozumie jego zapisów.

Program certyfikacji „Dobry regulamin” ma pomóc takim osobom. Stowarzyszenie Konsumentów Polskich, na zlecenie przedsiębiorców, tworzy  regulaminy, które są zgodne z prawem, a jednocześnie przyjazne konsumentom.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że istnieje spory problem z regulaminami sklepów internetowych. W rejestrze klauzul niedozwolonych, prowadzonych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, co roku przybywa ponad sześćset zapisów, związanych właśnie z regulaminami sklepów internetowych – wyjaśnił Paweł Rokicki ze Stowarzyszenie Konsumentów Polskich. – Konsumenci, dokonując zakupów, za każdym razem muszą zaakceptować regulamin danego sklepu,  jednak, jak wiemy z badań, większość z nich, dokonując internetowych zakupów,  nie czyta regulaminów. Oczywiście my zachęcamy do czytania. Jednocześnie informujemy, że możemy stworzyć przedsiębiorcom sklepowy regulamin  i opatrzyć go certyfikatem, który jest taką gwarancją dla obu stron, że regulamin jest przyjazny i przejrzysty. Tym sposobem chroniony jest zarówno klient jak i sklep.

W czerwcu 2014 roku wejdzie w życie nowa ustawa dotycząca praw konsumentów, która w dużej części będzie dotyczyć internetowych zakupów. Wszystkie e-sklepy  będą musiały zmienić swoje regulaminy.

- Najistotniejsza kwestią nowej ustawy jest wydłużenie terminu na odstąpienie od umowy z dziesięciu na czternaście dni kalendarzowych oraz szereg wymogów informacyjnych, których głównym założeniem jest uświadomienie klientom jakie mają prawa – podkreślił Rafał Stępniewski z Izby Gospodarki Elektronicznej

PR24/Anna Krzesińska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak