Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie komentują Łukasz Perzyna i dr Kazimierz Wóycicki

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 12:34
Sytuację na Ukrainie komentuje Łukasz Perzyna, publicysta oraz doktor Kazimierz Wóycicki, politolog.
Audio
  • 28.01.14 Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie komentują Łukasz Perzyna i dr Kazimierz Wóycicki
Aktualne wydarzenia w kraju i na świecie komentują Łukasz Perzyna i dr Kazimierz Wóycicki
Foto: Paweł Jakubicki

Premier Ukrainy Mykoła Azarow podał się do dymisji i poinformował, że chce w ten sposób umożliwić zawarcie kompromisu  politycznego i pokojowe rozwiązanie konfliktu między władzami a opozycją. Ukraińska opozycja przekonuje, że sama dymisja premiera nie rozwiąże kryzysu politycznego na Ukrainie i posunięcie premiera jest przyjęte bardzo nieufnie.

- Postulat dymisji premiera Mykoły Azarowa był od początku protestu flagowym okrętem tego ruchu społecznego. Teraz liderzy opozycji nie mogą powiedzieć, że to za mało i czekać na kolejne kroki rządu. Teraz działania musi przedsięwziąć opozycja i sformułować własne koncepcje rządzenia. Dotychczasowy premier nie był postacią wielkiego formatu, politykiem samodzielnym, ale stał się na tyle symbolem tej złej władzy, że jego odwołanie było akcentowane tam, gdzie postulat podaje się skrótowo – mówił w PR24 Łukasz Perzyna, publicysta.

Sprawę ukraińską podejmuje Bruksela w trakcie rozmów Unia Europejska-Rosja. Do Kijowa przyjeżdżają także przedstawiciele Parlamentu Europejskiego z Catherine Ashton na czele. Nie wiadomo czy posunięcie to wpłynie wydatnie na rozwój sytuacji na Ukrainie, czy jest to jedynie sygnał od Unii, że sprawy ukraińskie są podejmowane i dyskutowane.

- Wizyty już przekładają się na sytuację na Ukrainie, ponieważ jeśli mówimy o realnej groźbie wprowadzenia stanu wyjątkowego przez Wiktora Janukowycza. Jeśli w Kijowie przebywają tak prominentni przedstawiciele Unii jak Catherine Ashton, to nikt stanu wyjątkowego na Ukrainie nie wprowadzi – wyjaśniał w PR24 Łukasz Perzyna.

-  W tej chwili wizyta Catherine Ashton dotyczy na pewno bieżących wydarzeń. Obrady w Radzie Najwyższej nie gwarantują obecnie sukcesu, a sytuacja jest wybuchowa. Doniesienia z Ukrainy nie napawają optymizmem, ponieważ zdaje się, że Janukowycz gra na czas i jest to z jego strony niepoważne. Jeśli spełni swoją zapowiedź odnośnie cofnięcia antydemokratycznych ustaw, to wykona krok do tyłu. Co więcej prezydent Janukowycz wciąż nie przyjął dymisji premiera Azarowa – powiedział w PR24 doktor Kazimierz Wóycicki, politolog.

PR24/Grzegorz Maj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także