"Pamięć" – reportaż Edyty Poźniak

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 18:00
Urodził się w Hucisku Pieniackim, małym przysiółku Huty Pieniackiej. Dziś nieistniająca miejscowość to symbol rzezi wołyńskiej, podczas której jednego dnia zamordowano około 1200 osób. Wśród nich byli między innymi najbliżsi Stanisława Kowalskiego – 91-letniego Polaka, bohatera reportażu Edyty Poźniak.
Audio
  • 17.04.2017 „Pamięć” – reportaż Edyty Poźniak.
Zdjęcie ilustracyjnena zdjęciu okładka książki Kres. Wołyń: Historie dzieci ocalonych z pogromu)
Zdjęcie ilustracyjne/na zdjęciu okładka książki "Kres. Wołyń: Historie dzieci ocalonych z pogromu)Foto: materiały promocyjne

Stanisław Kowalski mieszka w Melbourne w Australii. Jest współautorem listy nazwisk osób zamordowanych w Hucie Pieniackiej. Z jego bliższej i dalszej rodziny zginęło z rąk nacjonalistów blisko 50 osób.

Reportaż portretuje jego emocje, tęsknotę za utraconym rajem dzieciństwa, koszmar młodości i rozpacz dorosłego człowieka.

Więcej w nagraniu.

Polskie Radio 24/ip

___________________

Wszystkie reportaże w Polskim Radiu 24  

Data emisji: 17.04.2017

Godzina emisji: 17:33


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata Dnia: czy film "Wołyń" wpłynie na relacje polsko-ukraińskie?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 21:20
Film Wojciecha Smarzowskiego wzbudza ogromne emocje. W Kijowie – ze względu na zagrożenie porządku publicznego – przeniesiono nawet projekcję filmu na późniejszy termin. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 o stosunkach polsko-ukraińskich i wpływie obrazu "Wołyń" na relacje z naszym wschodnim sąsiadem mówili Michał Broniatowski z "Forbesa" i Filip Memches z "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wołyń i rzeź Ormian – wspólne doświadczenia polsko-ormiańskie

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 07:00
W latach 1915-1917 w Imperium Osmańskim, w wyniku ludobójstwa, popełnionego na ludności ormiańskiej, zginęło około 1,5 mln osób. O analogiach tej zbrodni oraz rzezi wołyńskiej mówili w audycji Nos Kleopatry prof. Andrzej Zięba (historyk, Uniwersytet Jagielloński) i Jan Abgarowicz (szef Stowarzyszenia Ormian i muzealnik).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa "Zagłada dworów w województwie białostockim po roku 1939"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 13:00
Typowy dla polskiego pejzażu dwór, od setek lat towarzyszący naszemu krajobrazowi, odszedł w zapomnienie. Jego losy prezentuje wystawa "Zagłada dworów w województwie białostockim po roku 1939" przygotowana m.in. przez dra Łukasza Lubicza-Łapińskiego z Instytutu Pamięci Narodowej – Oddziału w Białymstoku. Ekspozycja proponuje nam szczególną wyprawę w przeszłość do polskich dworków szlacheckich. Współautor wystawy był gościem Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń