Zakończenie II Wojny Światowej oczami trzech narodów

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2015 18:49
Warsztaty, wykłady i dyskusje. W dniach 16-31 sierpnia w Muzeum Historii Żydów Polskich odbył się projekt POLIN Meeting Point – Summer Education School. Jego tematem było zakończenie II Wojny Światowej rozpatrywane z trzech perspektyw: polskiej, izraelskiej i niemieckiej.
Audio
  • 12.09.15 Magdalena Dopieralska: „Temat II Wojny Światowej jest niezwykle żywy zarówno u Niemców, Polaków, a także Izraelczyków (…)”.
Premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill, prezydent USA Franklin Delano Roosevelt i przywódca ZSRR Józef Stalin podczas konferencji jałtańskiej.
Premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill, prezydent USA Franklin Delano Roosevelt i przywódca ZSRR Józef Stalin podczas konferencji jałtańskiej.Foto: wikimedia commons

Uczestnicy projektu rozpatrywali kontekst polityczny i społeczny zakończenia II Wojny Światowej i jego zapis w źródłach osobistych (relacje, pamiętniki, historia mówiona). Zajmowali się także sporami o pamięć i kulturowymi reprezentacjami (literatura, film, teatr, sztuki plastyczne). Odkrywali to, co zapomniane lub pomijane w dyskusjach o zakończeniu największego konfliktu w dziejach świata w Polsce, Niemczech i Izraelu.

– Zaprosiliśmy po 14 studentów z każdego państwa. Muszę przyznać, że pojawiły się trzy odrębne wizje spojrzenia na zakończenie II Wojny Światowej. Inne rzeczy ważne są dla Polaków, inne dla Niemców, a na całkiem odmiennych skupiają się Izraelczycy. Mogę tu przywołać chociażby samą datę zakończenia wojny, która nie jest jednoznaczna dla każdego z tych narodów – powiedziała Magdalena Dopieralska, koordynatorka projektu z Muzeum POLIN.

Krystyna Piotrowska, prof. Jolanta Żyndul i Magdalena Dopieralska; Foto: PR24/WJ Krystyna Piotrowska, prof. Jolanta Żyndul i Magdalena Dopieralska; Foto: PR24/WJ

Prof. Jolanta Żyndul, historyk i członkini Rady Programowej, przyznała, że podobne spotkania będą organizowane cyklicznie. Co roku będą przygotowywane tematy, które pod względem historycznym łączą Polaków, Niemców oraz Izraelczyków, a także są w stanie wywołać dyskusję. Wątkiem przewodnim, ze względu na wyjątkową rocznicę, I edycji projektu było zakończenie II Wojny Światowej.

– W tym roku obchodziliśmy 70-lecie tego wydarzenia, dlatego nie mogliśmy jej pominąć. Bardzo dużo, w kontekście tego konfliktu, mówi się o Holocauście, a wątek poświęcony końcowi wojny i formowaniu się pokoju na naszym kontynencie jest w pewnym sensie przemilczany. Interesowało nas to, w jaki sposób narody o różnej historii i tożsamości odnoszą się do zakończenia II Wojny Światowej – zaznaczyła.

O projekcie i jego rezultatach mówiła także w Polskim Radiu 24 Krystyna Piotrowska, kuratorka części artystycznej POLIN Meeting Point – Summer Education School.

Polskie Radio 24/db/wj

 

Zobacz więcej na temat: II wojna światowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak