X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zakończenie II Wojny Światowej oczami trzech narodów

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2015 18:49
Warsztaty, wykłady i dyskusje. W dniach 16-31 sierpnia w Muzeum Historii Żydów Polskich odbył się projekt POLIN Meeting Point – Summer Education School. Jego tematem było zakończenie II Wojny Światowej rozpatrywane z trzech perspektyw: polskiej, izraelskiej i niemieckiej.
Audio
  • 12.09.15 Magdalena Dopieralska: „Temat II Wojny Światowej jest niezwykle żywy zarówno u Niemców, Polaków, a także Izraelczyków (…)”.
Premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill, prezydent USA Franklin Delano Roosevelt i przywódca ZSRR Józef Stalin podczas konferencji jałtańskiej.
Premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill, prezydent USA Franklin Delano Roosevelt i przywódca ZSRR Józef Stalin podczas konferencji jałtańskiej.Foto: wikimedia commons

Uczestnicy projektu rozpatrywali kontekst polityczny i społeczny zakończenia II Wojny Światowej i jego zapis w źródłach osobistych (relacje, pamiętniki, historia mówiona). Zajmowali się także sporami o pamięć i kulturowymi reprezentacjami (literatura, film, teatr, sztuki plastyczne). Odkrywali to, co zapomniane lub pomijane w dyskusjach o zakończeniu największego konfliktu w dziejach świata w Polsce, Niemczech i Izraelu.

– Zaprosiliśmy po 14 studentów z każdego państwa. Muszę przyznać, że pojawiły się trzy odrębne wizje spojrzenia na zakończenie II Wojny Światowej. Inne rzeczy ważne są dla Polaków, inne dla Niemców, a na całkiem odmiennych skupiają się Izraelczycy. Mogę tu przywołać chociażby samą datę zakończenia wojny, która nie jest jednoznaczna dla każdego z tych narodów – powiedziała Magdalena Dopieralska, koordynatorka projektu z Muzeum POLIN.

Krystyna Piotrowska, prof. Jolanta Żyndul i Magdalena Dopieralska; Foto: PR24/WJ Krystyna Piotrowska, prof. Jolanta Żyndul i Magdalena Dopieralska; Foto: PR24/WJ

Prof. Jolanta Żyndul, historyk i członkini Rady Programowej, przyznała, że podobne spotkania będą organizowane cyklicznie. Co roku będą przygotowywane tematy, które pod względem historycznym łączą Polaków, Niemców oraz Izraelczyków, a także są w stanie wywołać dyskusję. Wątkiem przewodnim, ze względu na wyjątkową rocznicę, I edycji projektu było zakończenie II Wojny Światowej.

– W tym roku obchodziliśmy 70-lecie tego wydarzenia, dlatego nie mogliśmy jej pominąć. Bardzo dużo, w kontekście tego konfliktu, mówi się o Holocauście, a wątek poświęcony końcowi wojny i formowaniu się pokoju na naszym kontynencie jest w pewnym sensie przemilczany. Interesowało nas to, w jaki sposób narody o różnej historii i tożsamości odnoszą się do zakończenia II Wojny Światowej – zaznaczyła.

O projekcie i jego rezultatach mówiła także w Polskim Radiu 24 Krystyna Piotrowska, kuratorka części artystycznej POLIN Meeting Point – Summer Education School.

Polskie Radio 24/db/wj

 

Zobacz więcej na temat: II wojna światowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także