X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

KL Mauthausen-Gusen: Polski rząd walczy o upamiętnienie ofiar

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 10:12
Polski rząd chce odtworzenia pierwotnego stanu miejsc kaźni w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym usytuowanym w miejscowości Mauthausen, gdzie zginęło niemal 30 tysięcy przedstawicieli polskiej inteligencji. Obecnie na terenie położonego w Austrii dawnego KL Mauthausen-Gusen jest tylko niewielki pomnik i izba pamięci.
Audio
  • 08.10.16 KL Gusen: Polski rząd walczy o upamiętnienie ofiar
Baraki w Mauthausen z kamieniami zostawionymi przez odwiedzających to miejsce Żydów dla pamięci wymordowanych
Baraki w Mauthausen z kamieniami zostawionymi przez odwiedzających to miejsce Żydów dla pamięci wymordowanychFoto: wikipedia.org

Wicepremier i minister kultury, profesor Piotr Gliński, wystosował pod koniec września list do Wolfganga Sobotki - szefa austriackiego MSW, sprawującego pieczę nad byłymi niemieckimi obozami, znajdującymi się w tym kraju.

Jak mówi polski ambasador w Austrii, Artur Lorkowski, Polska zabiega o odtworzenie dawnego placu apelowego KL Gusen, budynku komendantury obozu i baraków SS. "Najważniejsze jest tak naprawdę odzyskanie tego miejsca dla polityki pamięci" - podkreślił ambasador. "Bez materialnej pozostałości, ta pamięć ginie, bo tak ta pamięć była tu wypierana, że były likwidowane materialne pozostałości. Naszym zamiarem jest to, aby odtworzyć z istniejącej substancji poobozowej fragment, który pozwoli wyobrazić sobie skalę zjawiska, które tu miało miejsce" - wyjaśnił Artur Lorkowski.

Jednak problemem jest kwestia własności obiektów, które należą do prywatnych właścicieli. Plac apelowy jest częścią terenu firmy kamieniarskiej, a komendantura obozu, w której także mordowano więźniów, to willa. Jak wyjaśnia prezes austriackiego Urzędu Ochrony Zabytków Barbara Neubauer, obiekty te są częściowo objęte pieczą konserwatora. "Nie mamy prawa ingerencji w substancję budynku" - powiedziała prezes. "Nie wolno nam zmusić właściciela, żeby powiedzieć na przykład - usuń ten mur, my zobaczymy czy są tam piwnice. Do tego nie mamy prawa" - przyznała Barbara Neubauer.

Konzentrationslager Mauthausen (od lata 1940 pod nazwą KL Mauthausen-Gusen, obecnie Miejsce Pamięci Mauthausen) – niemiecki obóz koncentracyjny usytuowany w miejscowości Mauthausen, ok. 20 km od Linzu w Austrii. Został założony po wcieleniu (Anschluss) Austrii do Niemiec. Istniał od sierpnia 1938 do 5 maja 1945.

Więcej w materiale Karola Darmorosa

Polskie Radio 24/IAR

___________________

Data emisji: 08.10.16

Godzina emisji: 8.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także