X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pamięć o ofiarach Wielkiego Głodu

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2016 18:07
Ukraińcy mieszkający w Warszawie uczcili pamięć ofiar Wielkiego Głodu z lat 1932-1933. Kilkadziesiąt osób wraz z ukraińskimi dyplomatami złożyło kwiaty i zapaliło znicze pod pomnikami ofiar Hołodomoru i żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej na cmentarzu prawosławnym w Warszawie.
Audio
Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie, 1932 r.
Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie, 1932 r.Foto: wikipedia.org

Sowieckie władze na początku lat 30. XX wieku, dokonując kolektywizacji i rekwizycji żywności, doprowadziły do śmierci głodowej milionów Ukraińców. W tym roku uroczystości rocznicowe u naszych wschodnich sąsiadów odbywają się pod hasłem „Wielki Głód nie złamał Ukraińców”.              

– Głód z lat 30-tych był wywołany całkowicie sztucznie. Nie spowodowała go susza, wojna, ani żaden inny kataklizm. Doprowadziły do niego działania Józefa Stalina i jego współpracowników. Bezpośrednią przyczyną było bezwzględne realizowanie nierealnych kontyngentów, które zostały nałożone na ukraińskich rolników. Były one zdecydowanie za wysokie, by chłopi mogli się z nich wywiązać i jednocześnie wyżywić swoje rodziny. Musieli oni oddawać niemal wszystkie zbiory i zwierzęta hodowlane – powiedział prof. Robert Kuśnierz, sowietolog z Zakładu Studiów Wschodnich Akademii Pomorskiej w Słupsku.

W sumie, w wyniku trzech klęsk głodu (w 1921-1923, 1932-1933 i 1946-1947), życie straciło około 10 milionów mieszkańców Ukrainy. Oprócz Ukrainy, na poziomie oficjalnym, Wielki Głód za ludobójstwo uznało 25 krajów świata. Wśród nich jest Polska.

Polskie Radio 24/IAR

Więcej Historii w Polskim Radiu 24

___________________

Data emisji: 26.11.16

Godzina emisji: 16.33


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Wojna, która stworzyła Stalina i Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 10:43
Wielki konflikt zbrojny, który ogarnął Europę i wiele krajów pozaeuropejskich narastał przez lata. Pierwsza wojna światowa została wywołana przez jedno spektakularne zdarzenie i była największym konfliktem zbrojnym w Europie od czasów wojen napoleońskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina świętuje Dzień Godności i Swobody

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 14:55
21 listopada Ukraińcy obchodzą nowe święto. Dzień Godności i Swobody upamiętnia protesty, które rok temu miały miejsce na kijowskim Majdanie. Jak podkreśla prezydent Petro Poroszenko właśnie wtedy Ukraińcy pokazali swoją europejskość, godność i pragnienie wolności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z Kresów Wschodnich w głąb ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 17:01
W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku dokonano pierwszej z czterech wielkich wywózek Polaków z terenów Kresów Wschodnich w głąb ZSRR. Objęła ona przede wszystkim rodziny polskich wojskowych, żołnierzy wojny 1920 roku, a także przedstawicieli polskich służb mundurowych.
rozwiń zwiń