74. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 14:39
Mijają 74 lata od wybuchu powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia 1943 roku bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór Niemcom, którzy weszli na teren getta, by rozpocząć proces jego likwidacji.
Audio
  • 19.04.17 74. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
  • 19.04.17 Marcin Urynowicz (IPN) o rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim
  • 19.04.17 Hanna Węgrzynek o rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim
Uroczystości upamiętniające 74. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim przed Pomnikiem Umschlagplatz przy ulicy Stawki w Warszawie
Uroczystości upamiętniające 74. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim przed Pomnikiem Umschlagplatz przy ulicy Stawki w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

Warszawskie getto było największym spośród założonych przez Niemców. – Teren getta objął olbrzymią część centralnych dzielnic Warszawy – mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Persak z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. – W getcie znaleźli się nie tylko żydzi mieszkający w stolicy, ale również ci pochodzący z podwarszawskich miasteczek, a także z ziem bezpośrednio włączonych do III Rzeszy. Łącznie było tam 450 tysięcy ludzi, stłoczonych w nieludzkich warunkach, gdzie panował głód i choroby – dodawał historyk.

19 kwietnia 1943 roku żydowscy bojownicy z ŻOB i ŻZW stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta.

Najcięższe walki toczyły się w rejonie ulic Zamenhofa i Nalewek oraz na placu Muranowskim. Po trzech tygodniach powstanie upadło. 8 maja 1943 roku bunkier przy ulicy Miłej 18 został otoczony przez Niemców i tam około 100 powstańców z Żydowskiej Organizacji Bojowej, z Mordechajem Anielewiczem na czele, podjęło decyzję o zbiorowym samobójstwie. Jedynie kilkudziesięciu bojownikom udało się wydostać na aryjską stronę kanałami albo tunelami wykopanymi pod ulicami.

Ostatnie, małe, rozproszone grupy powstańców walczyły w getcie jeszcze do 16 maja 1943 roku.

Gościem Polskiego Radia 24 był również Marcin Urynowicz z Instytutu Pamięci Narodowej, który mówił o tym, jak powinniśmy upamiętniać kolejne rocznice powstania w getcie warszawskim. Z kolei dr Hanna Węgrzynek z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wyjaśniała na naszej antenie, dlaczego symbolem pamięci o bohaterach zrywu są żonkile. 

Polskie Radio 24/IAR/mp

__________________

Data emisji: 19.04.17

Godzina emisji: 13.40


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak