Julian Spitosław Kulski – zapomniany bohater Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 14:34
„Julian Kulski. Prezydent okupowanej walczącej Warszawy” autorstwa Magdaleny Stopy to pierwsza biografia wybitnego Polaka i męża stanu, który sprawował funkcję „burmistrza komisarycznego” miasta podczas II wojny światowej. W tym najtragiczniejszym dla historii Warszawy okresie wykazał się wielką odwagą i poświęceniem, ratując życie tysięcy Warszawiaków. O postaci Juliana Kulskiego mówił w audycji Wszystko Jest Historią Piotr Jegleński, publicysta, działacz opozycji i wydawca z Wydawnictwa Editions Spotkania.
Audio
  • 08.07.2017 Piotr Jegleński: Julian Kulski to był szalenie skromny patriota, który miał wizję państwa polskiego
Julian Kulski
Julian KulskiFoto: wikipedia.com/domena publiczna

Julian Spitosław Kulski, choć de facto podlegał bezpośrednio niemieckiemu okupantowi i był wielokrotnie aresztowany przez Gestapo, pozostał wierny emigracyjnemu Rządowi Rzeczpospolitej Polskiej. Narażając własne życie, pomagał polskiej konspiracji, żołnierzom WZW, AK oraz ludności cywilnej. Jak podkreślał Piotr Jegleński, postać Juliana Kulskiego jest niezwykła.

- To był szalenie skromny patriota, który miał wizję państwa polskiego. Julian Kulski był legionistą, siedział w obozie internowania w Beniaminowie w czasie I wojny światowej. Tam poznał Stefana Starzyńskiego, przyszłego prezydenta Warszawy. Przed jego aresztowaniem przez nazistów, Kulski został jego mandatariuszem. Nawiązał kontakt z delegatem rządu i podziemiem. Dostał od władz rozkaz podjęcia się misji bycia burmistrzem komisarycznym – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Według wydawcy Julian Kulski był przedstawiany w czasie PRL przedstawiany jako zdrajca. – Kulski był znienawidzony, tak jak Starzyński swojego czasu. To niezwykłe, że musiało minąć tyle lat, by pojawiła się pierwsza książka na jego temat. Kulski zorganizował specjalną komórkę w ratuszu, która dawała dowody tożsamości dla działaczy podziemia. Nawet Jan Nowak-Jeziorański nie wiedział, że miał oryginalny dokument – mówił Jegleński

Za swoje zasługi Julian Spitosław Kulski został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, dwukrotnie Złotym Krzyżem Zasługi, Orderem Virtuti Militari oraz czterokrotnie Krzyżem Walecznych.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jędrzej Lipski.

Wszystko jest historią w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Polskie Radio 24/kk

_____________________ 

Data emisji: 08.07.2017

Godzina emisji: 13:31

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstanie Warszawskie z dzisiejszej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 20:45
Dokładnie 72 lata temu wybuchło w Warszawie powstanie, które - choć miało trwać kilka dni – trwało ponad dwa miesiące. O największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej Europie rozmawiali goście Debaty Poranka: pisarz i eseista Tomasz Łubieński, historyk Andrzej Sowa i dr Paweł Kosiński (Instytut Pamięci Narodowej).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grabież polskich dzieł sztuki z Warszawy w czasie II wojny światowej. "To zabrana tożsamość"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 18:25
63 tysiące – tyle dzieł sztuki zarejestrowanych w Bazie Strat Wojennych widnieje na liście Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ich grabież rozpoczęła się zaraz po wejściu Niemców do Warszawy. Co udało się dzisiaj ustalić w ich sprawie? O tym mówił w audycji Utracone, Odzyskane dr Mariusz Klarecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stefan Starzyński – mity związane z legendarnym prezydentem

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 14:44
– Staram się pokazać prezydenta Warszawy jako człowieka, a nie pomnik – mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Piątek. Autor książki „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” został jednym z laureatów Nagrody Literackiej m. st. Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stefan Starzyński. Bohaterski prezydent Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2017 15:31
- Stefan Starzyński jako Komisarz Obrony Cywilnej Warszawy dawał ludziom otuchę i podnosił morale. Warszawiacy czuli się opuszczeni przez władze państwowe, które wyjechały ze stolicy w pierwszych dniach wojny. Starzyński objawił podczas obrony Warszawy niesłychany talent medialny i pokazał się jako naturalny przywódca – mówił w audycji Między Kropkami Grzegorz Piątek, architekt i krytyk, zwycięzca tegorocznej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii "edycja warszawska" za książkę "Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego".
rozwiń zwiń