75. rocznica wysiedlania warszawskiego getta

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 12:35
22 lipca 1942 r. Niemcy rozpoczęli „wysiedlanie” mieszkańców warszawskiego getta. W ciągu dwóch miesięcy trwania akcji ponad 250 tys. ludzi wywieziono do obozu zagłady w Treblince, 11 tys. skierowano do obozów pracy, a ok. 6 tys. na miejscu rozstrzelano. O wydarzeniu mówili w Polskim Radiu 24 dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego prof. Paweł Śpiewak i Olga Szymańska, koordynatorka projektu Marszu upamiętniającego ofiary warszawskiego getta.
Audio
  • 22.07.17 Prof. Paweł Śpiewak i Olga Szymańska o wysiedlaniu mieszkańców warszawskiego getta.
Żydowska ludność na terenach warszawskiego getta
Żydowska ludność na terenach warszawskiego gettaFoto: wikipedia.org/public domain

Dziś o godz. 19.00 odbędzie się w Warszawie po raz 6. marsz upamiętniający ofiary getta warszawskiego.

Jak podkreśliła Olga Szymańska, data 22 lipca jest kluczowa dla historii getta warszawskiego. - Od 5 lat organizujemy tego dnia marsz pamięci. Chcemy w ten sposób uczcić Żydów z warszawskiego getta, którzy zginęli wówczas w deportacyjnej akcji getta warszawskiego – wyjaśniła Szymańska. Dodała, że podczas marszu każdy jego uczestnik niesie wstążkę z imieniem ofiary, która zginęła w czasie wielkiej akcji.

Z kolei jak zaznaczył prof. Paweł Śpiewak, Niemcy wybrali datę 22 lipca z powodów symbolicznych. – To dzień święta religijnego wśród Żydów, święta, które jest poświęcone zburzeniu Jerozolimy. To święto żałobne w tradycji żydowskiej. Także tego dnia Żydzi zostali wygnani z Hiszpanii. Dzień ten więc dla Żydów oznacza nie tylko zburzenie świątyni, ale też wygnanie – podsumował.

W getcie legalnie pozostało 35 tys. osób, a ok. 25 tys. żyło w ukryciu.

Więcej w całej rozmowie.

Rozmowa Witolda Banacha.

Polskie Radio 24/pr

_____________________

Data emisji: 22.07.17

Godzina emisji: 12:15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak