Powstanie warszawskie – „batalia o niepodległą Polskę”

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 18:30
Mijają 73 lata od wybuchu powstania warszawskiego. Była to największa akcja zbrojna podziemnych struktur w okupowanej przez Niemców Europie. Podczas walk z Niemcami poległo około 18 tysięcy powstańców i zginęło prawdopodobnie około 140 tysięcy cywilnych mieszkańców miasta. O wydarzeniach 1944 roku mówił w audycji Gorący Temat historyk prof. Jan Żaryn.
Audio
  • 01.08.2017 Prof. Jan Żaryn o powstaniu warszawskim.
Jan Żaryn
Jan ŻarynFoto: PR24/Mateusz Rekłajtis

Gość podkreślał, że była to batalia o niepodległą Polskę i chyba wszyscy uczestnicy tego heroicznego boju mieli tego świadomość. – Nawet najmniejszy harcerz wiedział, że uczestniczy w czymś wyjątkowym, co ma przynieść chwałę Polsce – mówił.

 Prof. Żaryn wskazywał, że wydarzenie to było też dramatycznym wyzwaniem dla klasy politycznej i wojskowej. – Dowództwo Armii Krajowej nie dysponowało odpowiednimi narzędziami wiedzy, szczególnie dotyczących dyplomacji, gdy przyszło ze sprzymierzeńcami dyskutować na temat skutecznej pomocy i stąd też takie hamletyzowanie, zanim podjęto ostateczną decyzję o wybuchu – tłumaczył.

Zdaniem gościa, warunki zewnętrzne były szalenie istotne. – Poza jednoznacznym odzewem do prawa Polski i Polaków do niepodległości stolicy apostolskiej, inne państwa i inni przywódcy nie byli w tym kunktatorstwie świadomi decyzji, która podejmują, a która będzie miała skutki dalekosiężne na kolejne dziesięciolecia – ocenił.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/ip

_____________________

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 01.08.2017

Godzina emisji: 14:40

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także