X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

62 lata temu w Poznaniu rozpoczęły się protesty robotników

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 14:55
28 czerwca 1956 roku robotnicy zakładów im. Stalina w Poznaniu podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko.
Audio
  • 28.06.2018 dr hab. Konrad Białecki o przyczynach strajku poznańskich robotników w czerwcu 1956 r. w
Demonstracje robotników w Poznaniu. Zdjęcie archiwalne, 28.06.1956
Demonstracje robotników w Poznaniu. Zdjęcie archiwalne, 28.06.1956Foto: PAP/ITAR-TASS

Życie straciło 58 osób, a co najmniej 239 osób zostało rannych. Zatrzymanych i aresztowanych było ok. 850 osób. Robotniczy bunt przeszedł do historii jako Poznański Czerwiec. 


16fc338d-6c5e-4718-9cbf-32410895cd9f.jpg
Poznański Czerwiec - największa masakra w historii PRL

- Jeśli mówimy o przyczynach Poznańskiego Czerwca to wypadałoby rozgraniczyć je na dwie kategorie - długofalowe i krótkofalowe. Te długofalowe były wspólne dla całego kraju. Z jednej strony były to fatalne warunki życia, które w dużej mierze wynikały z realizacji planu 6-letniego, który przypadał na lata 1949-55 i który miał być takim nowym początkiem polskiej gospodarki - podkreślił dr hab. Konrad Białecki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

- Jeżeli dodamy do tego zwiększające się ceny, które w przypadku niektórych podstawowych artykułów żywnościowych wzrastały o ponad 200 proc. i przymusową wymianę pieniędzy z 1953 r., która de facto pozbawiła oszczędności tych, którzy jeszcze jakieś oszczędności mieli, pamiętając o wciąż podnoszonych normach przy pogarszających się warunkach pracy, to widzimy, że to niezadowolenie społeczne narastało latami i wiązało się z jednej strony z pogarszającymi się warunkami pracy, a z drugiej pogarszającymi się warunkami bytowymi - dodał.

O krótkofalowych przyczynach wybuchu Poznańskiego Czerwca można usłyszeć w całej rozmowie.

Zryw robotników w Poznaniu zaliczany jest do pierwszych wystąpień w bloku wschodnim, które skutkowały – dekady później - obaleniem komunizmu w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Poznański Czerwiec nazywany jest też pierwszym z "polskich miesięcy" - kolejnych kroków ku wolności. 

Gospodarzem audycji był Wojciech Kościak.

_________________

Data emisji: 28.06.2018

Godzina emicji: 14.40

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także