X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historia na Dziś: O zbrodni wołyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 21:16
– Skala polskich i ukraińskich zbrodni jest zupełnie inna – powiedział w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. W niedzielę miały miejsce obchody rocznicy tzw. krwawej niedzieli, która uznawana jest za początek rzezi wołyńskiej. Jednocześnie, prezydent Ukrainy złożył hołd Ukraińcom, którzy zginęli w Sahryniu w ramach akcji odwetowej polskiej partyzantki przeciwko Ukraińskiej Powstańczej Armii.
Audio
  • 09.07.18 Historia na Dziś: O zbrodni wołyńskiej
Rzeź wołyńska. Ofiary UPA
Rzeź wołyńska. Ofiary UPAFoto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

– Ukraina z szacunkiem odnosi się do Polaków, którzy stali się ofiarami tragicznych wydarzeń na Wołyniu – oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który złożył wizytę w Sahryniu w województwie lubelskim. W czasie, gdy Poroszenko uczestniczył w upamiętnieniu ukraińskich ofiar Sahrynia, prezydent Andrzej Duda składał na Ukrainie hołd ofiarom zbrodni wołyńskiej.

– Mamy do czynienia z próbą wytworzenia pewnego rodzaju analogii. Ukraińcy nie powiedzą, że nie doszło do zbrodni, choć do ludobójstwa się nie przyznają. Wskazują jednak na to, że to była wojna polsko-ukraińska, a Polacy również mordowali Ukraińców – powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Patryk Pleskot. Jak podkreślał historyk, nasi wschodni sąsiedzi chcą postawić znak równości między "tym, co my robiliśmy im i tym, co oni robili nam". – Stąd mieliśmy do czynienia z taką sytuacją: skoro prezydent Duda pojechał na Ukrainę, to Poroszenko pojechał do Sahrynia – mówił ekspert, zaznaczając jednocześnie, że "nie jest tak, że Polacy Ukraińców nie mordowali". – Skala zbrodni jednak jest zupełnie inna – zaznaczył Pleskot.

W niedzielę, 11 lipca 1943 roku, rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem rzezi wołyńskiej. Tego dnia zaatakowano ludność blisko 100 polskich miejscowości.

Więcej w całej rozmowie z dr hab. Patrykiem Pleskotem.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/PAP/zz

-------------------------------

Data emisji: 09.07.18

Godzina emisji: 20.06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Rocznica śmierci Jana Piwnika "Ponurego"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 20:48
W audycji Historia na dziś rozmowa z dr Patrykiem Pleskotem z Instytutu Pamięci Narodowej na temat rocznicy śmierci Jana Piwnika "Ponurego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia na Dziś: Poznański Czerwiec

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 21:10
28 czerwca 1956 roku w Poznaniu doszło do pierwszego w historii Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej masowego protestu. – W szczytowym momencie strajku na ulicach znalazło się ponad 100 tysięcy ludzi. To była wówczas jedna trzecia mieszkańców miasta – mówił w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef KPRM: liczymy, że Kijów wywiąże się z obietnic w sprawie odblokowania ekshumacji Polaków

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 10:52
- Liczymy, że rząd ukraiński wywiąże się z kolejnych obietnic składanych na temat odblokowania ekshumacji Polaków na terenach Ukrainy - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk, pytany o komentarz do niedzielnego wystąpienia prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowa PR24: Politycy o relacjach polsko-ukraińskich

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 17:27
– Dobre, polsko-ukraińskie relacje musimy budować na prawdzie – powiedział w Rozmowie PR24 Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. W niedzielę obchodzona była rocznica tzw. krwawej niedzieli, która uznawana jest za początek rzezi wołyńskiej. Gościem Polskiego Radia 24 był również Marek Jakubiak z Kukiz’15.
rozwiń zwiń