X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Terlikowski na Froncie. O pamięci i polityce historycznej

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 21:00
W audycji Terlikowski na Froncie Tadeusz Płużański, dziennikarz Polskiego Radia 24 i TVP Historia, mówił o tym, jak ważna jest dziś pamięć historyczna. W tym kontekście wskazywał m.in. na sprawę rzezi wołyńskiej. 
Audio
  • 18.07.18 Terlikowski na Froncie: O pamięci i polityce historycznej
Rzeź wołyńska. Ofiary UPA
Rzeź wołyńska. Ofiary UPAFoto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

- Zbrodnia wołyńska jeszcze do niedawna była zapomniana - stwierdził na naszej antenie Tadeusz PłużańskiW niedzielę, 11 lipca 1943 roku, miała miejsce masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem "krwawej niedzieli". Tego dnia zaatakowano ludność blisko 100 polskich miejscowości. To był najbardziej dramatyczny moment rzezi wołyńskiej.

- Sprawa rzezi wołyńskiej funkcjonowała przez długi czas w rodzinach pokrzywdzonych, oni byli nośnikami prawdy. Prawdy, do której państwo polskie też nie chciało się przyznawać. W czasach komunizmu temat nie istniał z prostego powodu. To były Kresy Wschodnie, których już nie było. Polska miała istnieć w granicach PRL-owskich. Polakom wyrugowano z pamięci to, że granice wyglądały inaczej - mówił w PR24 Tadeusz Płużański. - Niewiele zmieniło się po 1989 roku. Nadal gdzieniegdzie "tli się" myślenie, żeby nie zadrażniać stosunków z Ukraińcami, nie mówić za dużo Wołyniu, w sposób jasny. Żeby nie denerwować braci, którzy są buforem chroniącym nas przed Rosją - dodawał. - To nie jest dobra polityka - podkreślał. 

Tadeusz Płużański zauważył przy tym, że ostatnie miesiące przyniosły zmianę. - W ostatnim roku wniesiono więcej prawdy do historii o Wołyniu. Nazywamy rzeczy po imieniu, politycy, łącznie z premierem i prezydentem, mówią o ludobójstwie wołyńskim. Tak to należy kwalifikować. W sensie prawnym i historycznym - pointował publicysta. 

Szacuje się że z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło około stu tysięcy Polaków. Polski parlament uznał zbrodnię wołyńską za ludobójstwo.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Tomasz Terlikowski.

Polskie Radio 24/zz

-------------------------------

Data emisji: 18.07.18

Godzina emisji: 20.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Prawnik z Ordo Iuris: ten proces kończy pewną batalię

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 21:31
Sąd Najwyższy nie uwzględnił kasacji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry wniesionej w sprawie drukarza, który z powodu swych przekonań odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Łódzkie sądy uznały, że przedsiębiorca dopuścił się wykroczenia polegającego na nieuzasadnionej odmowie wykonania usługi na rzecz Fundacji LGBT Business Forum. Gościem programu "Terlikowski na Froncie" był dr Marcin Olszówka, prawnik Ordo Iuris.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpańska lewica chce się pozbyć zwłok gen. Franco. "To fałszowanie historii"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2018 22:24
Nowo wybrany lewicowy rząd Hiszpanii planuje usunięcie szczątków gen. Francisco Franco z państwowego mauzoleum Valle de los Caidos pod Madrytem. Czy z prawnego punktu widzenia jest to możliwe? Dlaczego hiszpańskiej lewicy tak zależy na pozbyciu się zwłok byłego przywódcy? O to Tomasz Terlikowski pytał swojego gościa dr Pawła Skibińskiego, historyka UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W labiryncie małżeństwa

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 22:14
- Małżeństwo to dziwna rzeczywistość, gdzie dwoje grzeszników zostaje postawionych wobec siebie, żeby stworzyć jedność i na mocy sakramentu stają się obrazem relacji, jaka jest pomiędzy Chrystusem a Kościołem, Ojcem, Synem i Duchem świętym. To jest taka kwadratura koła – mówił w audycji „Terlikowski na froncie”, ks. prof. Piotr Kieniewicz, marianin, autor książki „Labirynt małżeński”.
rozwiń zwiń