Parytety na uczelniach

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 20:25
Chociaż na kierunkach technicznych studiuje coraz więcej kobiet, mężczyźni nadal stanowią zdecydowaną większość. "Dziewczyny na politechniki" to kampania, której celem jest zachęcanie dziewczyn do wybierania ścisłych kierunków studiów.
Audio
  • 20.03.14 Anna Wdowińska-Sawicka: „Już udało się nam przekonać kilka roczników dziewczyn, że warto tam studiować i proporcje nawet na najbardziej „męskich” wydziałach zmieniają się na korzyść kobiet(...)”.
Parytety na uczelniach
Foto: flickr.com/Francisco Osorio

Studia ścisłe i techniczne stereotypowo są traktowane jako typowo „męskie”. Tymczasem wykształcenie zdobyte na tych kierunkach daje ogromne możliwości rozwoju kariery w kraju i za granicą.

- Nie ma już zawodów męskich. To stereotyp, który należy odłożyć do lamusa. Podejmowanie studiów na kierunkach ścisłych i technicznych daje znacznie lepsze perspektywy zatrudnienia i płacy. Dlatego, jeśli tylko ma się predyspozycje, to warto zaryzykować i zdecydować się na takie studia – podkreślała Anna Wdowińska-Sawicka z Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”.

- Kończąc studia techniczne mamy wiedzę uniwersalną. Możemy pracować i w Polsce, i za granicą, bo języki programowania są takie same – stwierdziła Katarzyna Sacharczuk, Inżynier do spraw oprogramowania, absolwentka Politechniki Białostockiej.

Część dziewczyn rezygnuje z podjęcia studiów na politechnikach obawiając się dyskryminacji i nieprzyjaznego traktowania kobiet w zdominowanych przez mężczyzn środowisku. Jak podkreśla jednak Katarzyna Sacharczuk, są to obawy nieuzasadnione.

- Nie spotkałam się z żadną dyskryminacją. Wydaje mi się, że takie same wymagania były stawiane kobietom i mężczyznom. Ale może czasami trzeba było trochę więcej udowodnić, że ja też potrafię – powiedziała Katarzyna Sacharczuk.

Trzeciego kwietnia odbędzie się ogólnopolski dzień otwarty tylko dla dziewczyn. To okazja, żeby zobaczyć politechniki od nieco innej, ciekawszej strony.

- To moment mobilizacji ze strony uczelni. Chcą się pokazać jako miejsca, gdzie warto studiować i gdzie panie są mile widziane. Zdarzają się lekcje salsy, warsztaty mody. Każda z uczelni przygotowała dla dziewczyn fantastyczne atrakcje – podkreślała Anna Wdowińska-Sawicka.

PR24 / Anna Mikołajewska

Zobacz więcej na temat: edukacja studenci
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także