X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 11:38
Słuch jest bardzo ważnym i wrażliwym zmysłem. Łatwo ulega uszkodzeniu w wyniku nadmiernego hałasu, a leczenie nie zawsze pozwala na pełne odzyskanie zdolności słyszenia.
Audio
  • 25.04.14 Mikołaj Kirpluk „Zgodnie z wytycznymi europejskimi zagrożenie słuchu występuje w momencie przekroczenia progu 80 decybeli (…)
Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem
Foto: flickr/bart

W celu zwrócenia uwagi na powszechne występowanie hałasu w życiu ludzi, jego wpływu na zdrowie i zwiększanie świadomości występowania zjawiska Liga Walki z Hałasem organizuje Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Na działanie nadmiernego natężenia dźwięku jesteśmy narażeni codziennie, a niektórzy ludzie mieszkają w strefie hałasu przekraczającym 70 decybeli.

Czym jest hałas?

Dźwięki otaczają nas ze wszystkich stron, a idealna cisza możliwa jest prawdopodobnie jedynie  w próżni. Hałasem nazywa się dźwięki, które są dla nas uciążliwe. Każdy człowiek ma inny stopień wrażliwości na hałas.

– Hałas definiujemy jako dźwięk niepożądany dla danej osoby w danym miejscu i czasie. Wrażliwość na hałas jest różna. Jest to kwestia wrażliwości słuchu z jednej strony i nastawienia z drugiej. W funkcjonowaniu przeszkadzają dźwięki na poziomie 40 decybeli. Zgodnie z wytycznymi europejskimi zagrożenie słuchu występuje w  momencie przekroczenia progu 80 decybeli – wyjaśniał w PR24 Mikołaj Kirpluk, prezes Ligi Walki z Halasem.

Hałas a zdrowie

W kontekście nadmiernego natężenia dźwięku mówi się głównie o uszkodzeniach słuchu, ale efekty oddziaływania hałasu idą jeszcze dalej. Pojawiają się problemy z koncentracją, a także inne dolegliwości i choroby.

– Hałas podobny jest do działania promieniowania.  Jest to kumulacja energii i skutków długim okresie czasu. Po wielu latach odbija się to na zdrowiu – mówił Gość PR24.

Świadomość zagrożeń wynikających z hałasu jest w społeczeństwie znikoma. Także w resortach rządowych wiedza o szkodliwości hałasu jest niewystarczająca, a przykład powinien iść z góry. Słuch mamy tylko jeden, dlatego warto o niego odpowiednio zadbać.

PR24/Grzegorz Maj

Zobacz więcej na temat: zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także