Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 11:38
Słuch jest bardzo ważnym i wrażliwym zmysłem. Łatwo ulega uszkodzeniu w wyniku nadmiernego hałasu, a leczenie nie zawsze pozwala na pełne odzyskanie zdolności słyszenia.
Audio
  • 25.04.14 Mikołaj Kirpluk „Zgodnie z wytycznymi europejskimi zagrożenie słuchu występuje w momencie przekroczenia progu 80 decybeli (…)
Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem
Foto: flickr/bart

W celu zwrócenia uwagi na powszechne występowanie hałasu w życiu ludzi, jego wpływu na zdrowie i zwiększanie świadomości występowania zjawiska Liga Walki z Hałasem organizuje Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Na działanie nadmiernego natężenia dźwięku jesteśmy narażeni codziennie, a niektórzy ludzie mieszkają w strefie hałasu przekraczającym 70 decybeli.

Czym jest hałas?

Dźwięki otaczają nas ze wszystkich stron, a idealna cisza możliwa jest prawdopodobnie jedynie  w próżni. Hałasem nazywa się dźwięki, które są dla nas uciążliwe. Każdy człowiek ma inny stopień wrażliwości na hałas.

– Hałas definiujemy jako dźwięk niepożądany dla danej osoby w danym miejscu i czasie. Wrażliwość na hałas jest różna. Jest to kwestia wrażliwości słuchu z jednej strony i nastawienia z drugiej. W funkcjonowaniu przeszkadzają dźwięki na poziomie 40 decybeli. Zgodnie z wytycznymi europejskimi zagrożenie słuchu występuje w  momencie przekroczenia progu 80 decybeli – wyjaśniał w PR24 Mikołaj Kirpluk, prezes Ligi Walki z Halasem.

Hałas a zdrowie

W kontekście nadmiernego natężenia dźwięku mówi się głównie o uszkodzeniach słuchu, ale efekty oddziaływania hałasu idą jeszcze dalej. Pojawiają się problemy z koncentracją, a także inne dolegliwości i choroby.

– Hałas podobny jest do działania promieniowania.  Jest to kumulacja energii i skutków długim okresie czasu. Po wielu latach odbija się to na zdrowiu – mówił Gość PR24.

Świadomość zagrożeń wynikających z hałasu jest w społeczeństwie znikoma. Także w resortach rządowych wiedza o szkodliwości hałasu jest niewystarczająca, a przykład powinien iść z góry. Słuch mamy tylko jeden, dlatego warto o niego odpowiednio zadbać.

PR24/Grzegorz Maj

Zobacz więcej na temat: zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także