X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przyszłość nauki – wielkie bazy danych

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 13:51
W sieci na wyciągnięcie ręki dostępne są ogromne zasoby danych. Znaczna część z nich nie przyczyni się jednak do rozwoju nauki ani wzbogacania wiedzy. W odnajdywaniu i analizowaniu tych najcenniejszych informacji pomoże Centrum Danych i Ich Analiz OCEAN.
Audio
  • 14.07.2014 Bartosz Borucki: „Potrzebne jest coraz więcej infrastruktury i mocy obliczeniowej do przekopywania się przez dane, które już mamy”
Przyszłość nauki  wielkie bazy danych
Foto: ocean.icm.edu.pl

Ośrodek OCEAN powstaje w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Projekt zostanie zrealizowany już w 2015 roku, a jego kosz to ponad 87 milionów złotych.

Wsparcie dla nauki

OCEAN umożliwi skuteczniejsze i dokładniejsze badanie dostępnych zasobów danych. Odpowiednio skonstruowane centra analiz mogą służyć nie tylko celom komercyjnym, ale również wspomagać pracę naukowców.

– Możemy zgromadzić odpowiednio dużą bazę danych medycznych, przypadków chorobowych, połączonych z informacją o przebiegu i skuteczności leczenia. Gdy do lekarza zgłasza się chory, to mając dostęp do odpowiedniego zasobu danych, mógłby sprawdzić, czy takie przypadki miały już miejsce, która z diagnoz była trafna i jaka z metod leczenia była najskuteczniejsza – powiedział w PR24 Bartosz Borucki, kierownik Laboratorium Wizualizacji i Analizy Wizualnej ICM UW.

Skuteczna analiza danych

Naukowcy pracujący nad analizą danych w celach naukowych muszą najpierw wyselekcjonować odpowiedni zasób materiałów do badań. Są to, na przykład, dane pochodzące z eksperymentów naukowych, zdjęcia i dokumenty upublicznione w sieci, dany rządowe, statystyki. W laboratoriach dane te analizują specjaliści o bardzo szerokich kompetencjach.

– Nasze centrum buduje i rozwija zespoły, które posiadają kompetencje w analizie, przetwarzaniu i wydobywaniu istotnej informacji z ogromnych zbiorów danych. Potrzebny jest dosyć szeroki zbiór umiejętności, które tradycyjnie były rozproszone po różnych zawodach. Trzeba być po trochu informatykiem, matematykiem, statystykiem, umieć pracować z informacją wizualną, radzić sobie ze skalą – stwierdził dr Łukasz Bolikowski, kierownik Laboratorium Stosowanej Analizy Danych ICM UW.

Co zbada OCEAN?

Centrum OCEAN skupi się w swoich analizach na kilku głównych dziedzinach, między innymi na medycynie. Wynika to z zapotrzebowania na informacje i dostępności danych. Rezultaty tych analiz na pewno przyniosą wiele korzyści nie tylko naukowcom, ale także zwykłym obywatelom.

– Do tej pory najpopularniejszym serwisem ICM jest meteo.pl. Gromadzimy dane meteorologiczne, które pozwalają nam, z wykorzystaniem metod obliczeniowych, prognozować pogodę. To rezultat bezpośredni, ale są też pośrednie, ponieważ tego typu analizy wykorzystuje się, na przykład, w energetyce lub rolnictwie – zaznaczył Bartosz Borucki.

PR24/Anna Mikołajewska

Zobacz więcej na temat: NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także