Konflikt na Bliskim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2014 12:18
W cieniu kryzysu ukraińskiego coraz bardziej na sile przybiera konflikt izraelsko-palestyński w Strefie Gazy, gdzie prowadzona jest wojskowa operacja lądowa. W konflikcie życie straciło już 309 osób.
Audio
  • 19.07.14 Dominik Wach: „Strona izraelska nie przedstawiła żadnego dowodu na to, że dokonał tego Hamas (…)”
Konflikt na Bliskim Wschodzie
Foto: PAP/EPA/JIM HOLLANDER

Tylko ostatniej nocy w wyniku nalotów izraelskich myśliwców śmierć poniosło 26 osób. Operacja lądowa trwa od czwartku.

- W dalszym ciągu trwają bombardowania z powietrza i z morza. Izraelskie okręty znajdują się w pobliżu linii brzegowej i stamtąd strzela się rakietami w kierunku Strefy Gazy - relacjonował w Polskim Radiu 24 Wojciech Cegielski, specjalny wysłannik Polskiego Radia w Strefie Gazy.

Wojciech Cegielski mówił również o tym, że nie wiadomo, jak długo potrwa obecny konflikt. Specjalny wysłannik Polskiego Radia w Strefie Gazy zwrócił też uwagę na to, że coraz większą część ofiar stanowią cywile.

Oko za oko, ząb za ząb

Preludium do obecnych działań militarnych było porwanie i zamordowanie trzech izraelskich chłopców. Zdaniem władz Izraela odpowiedzialny za to wydarzenie jest Hamas.

- Strona izraelska nie przedstawiła żadnego dowodu na to, że dokonał tego Hamas. Zresztą organizacja nie przyznała się do tego czynu. Wskazywanie zabójstwa chłopców jako przyczyny konfliktu jest niesłuszne. Sytuacja w Strefie Gazy jest fatalna od wielu lat – zauważył Dominik Wach, obserwator Praw Człowieka na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Obecnie głównym celem sił izraelskich jest zniszczenie infrastruktury należącej do Hamasu oraz tuneli wydrążonych ze Strefy Gazy na terytorium Izraela i do Egiptu.

Szanse na pokój

Konflikt na Bliskim Wschodzie trwa od wielu lat. Izrael, od 1948 roku, nieustannie targany jest sporami z muzułmańskimi sąsiadami. Dodatkowo mieszkający na terenie kraju Palestyńczycy chcą utworzenia niepodległego państwa.

- Choć obie strony co jakiś czas chcą podjęcia na nowo rozmów pokojowych, są to działania „pod publikę” – zarówno izraelską, jak i palestyńską. Rozmowy pokojowe stoją w martwym punkcie od co najmniej 2000 roku - tłumaczył Dominik Wach.

PR24/MP

Zobacz więcej na temat: Bliski Wschód
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak