Sprawne ratownictwo

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2014 17:42
Wypoczynek nad wodą to nie tylko leżenie na plaży i delektowanie się słońcem oraz kąpielami w wodzie czy jeziorze. Statystyki pokazują, że zbiorniki wodne w połączeniu z ludzką bezmyślnością mogą być niebezpieczne.
Audio
  • 17.08.14 Dr Jerzy Telak: „System oznaczeń nie spełnia w Polsce swojej roli (…)”
Sprawne ratownictwo
Foto: flickr/zeesenboot

Zgodnie z danymi Policji, w tym roku w Polsce utonęło jak dotąd ponad 300 osób. W ubiegłym roku życie w ten sposób straciło 439 ludzi. Dla porównania kilkanaście lat temu – w 2001 roku – odnotowano aż 675 przypadków utonięć.

Sytuacja ulega poprawie między innymi dzięki uruchomieniu numeru ratunkowego nad wodą 601 100 100. Marcin Burda, prezes sopockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego  wyjaśniał w Polskim Radiu 24, jak działa Zintegrowany System Ratownictwa .

- Zgłoszenie wpływa do centrum w Sopocie bądź najbliższego centrum regionalnego – w zależności od ustawienia telekomunikacyjnego. Ratownik zbiera informacje na temat zagrożenia, nie kończy rozmowy ze zgłaszającym i jednocześnie informuje najbliższy patrol - wyjaśniał Gość PR24.

Niestrzeżone kąpieliska

W Sopocie, który jest jednym z najpopularniejszych kierunków nadmorskiego wypoczynku, cała linia brzegowa znajduje się pod kontrolą ratowników WOPR. Niemniej nie wszystkie nadbałtyckie plaże są strzeżone.

- Wiele osób wypoczywa na kąpieliskach, które są oznaczone. Jednak tysiące ludzi spędza czas w miejscach niestrzeżonych, a zagrożenia są tam takie same. System oznaczeń nie spełnia w Polsce swojej roli - oceniał dr Jerzy Telak, były prezes WOPR, pracownik Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

PR24/MP

Zobacz więcej na temat: policja WOPR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także