Edukacja w polskim formacie

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 19:56
Idąc z duchem czasu kolejne rządy inwestują coraz większe pieniądze w wyposażenie rodzimych szkół w komputery, Internet oraz inne nowe technologie mające na celu usprawnić i uatrakcyjnić naukę polskich uczniów. Jednak sprawą ważniejszą od całego zaplecza technicznego są zasoby ludzkie, bez których nawet najlepszy sprzęt nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu edukacji.
Audio
  • 18.10.14 Agata Tyszkiewicz: „Na efektywność w edukacji całkiem inaczej patrzy się z perspektywy miasta, a zupełnie inaczej z perspektywy wioski (…)”.

Badania pokazują, że mimo, iż zaplecze techniczne jest bardzo ważne, kluczową kwestią we wprowadzaniu innowacji w szkole jest doskonalenie nauczycieli, a także ich aktywizacja na gruncie lokalnym, która przekłada się potem na uaktywnienie uczniów oraz rodziców. To właśnie szkoła najbardziej przyczynia się do budowania kapitału społecznego, który potem przekłada się na sukces z życiu zawodowym. Dlatego niezwykle ważną kwestią jest to, by technikę połączyć z tradycją.

– Edukacja przede wszystkim musi być efektywna. Polega to na tym, że musimy umieć ze sobą współpracować i mieć poczucie własnej tożsamości, a także poszanowania dla innych ludzi. Mam tu na myśli osoby wykonujące zawód nauczyciela, które bardzo często posiadają ogromną pasję do tego, czym się zajmują. W wielu przypadkach są diagnostykami. Widzą co się dzieje z danym dzieckiem. Zauważają też problemy dotyczące rodzin poszczególnych uczniów – podkreśliła Agata Tyszkiewicz z Fundacji Innowacyjna Edukacja.

Efektywność XXI wieku

Rozmówczyni PR24 mówiła o efektywności nauczania w różnych okresach polskiej historii. Szczególną uwagę poświęciła obecnym czasom. Jednym z przykładów ukazujących swoisty postęp rodzimej edukacji jest nauczanie integracyjne.

– Dzieci z zespołem Downa są niezwykle uczuciowe i szczere. W niezwykły sposób potrafią łagodzić charaktery zdrowych dzieci, które są nadpobudliwe. Z kolei one dzielą się swoją wiedzą i uczą sowich niepełnosprawnych rówieśników umiejętności odnalezienia się w szorstkim otoczeniu dzisiejszej rzeczywistości. To jest niezwykle piękny efekt dzisiejszego nauczania – dodała Agata Tyszkiewicz.

PR24/Damian Bielecki

Zobacz więcej na temat: edukacja internet
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także