Rosyjski „Memoriał" – co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 16:54
Sąd Najwyższy w Moskwie odłożył do 17 grudnia rozpatrzenie wniosku o likwidację Stowarzyszenia „Memoriał", niezależnej organizacji zajmującej się dokumentowaniem zbrodni stalinowskich na terenie byłego ZSRR i państw bloku wschodniego oraz obroną praw człowieka w tych krajach.
Audio
  • 13.11.14 Aleksander Gurjanow: „Nawet jeśli Sąd Najwyższy przychyli się do tego wniosku to nie dojdzie do całkowitej likwidacji rosyjskiego „Memoriału" (…)"
Zbigniew Gluza
Zbigniew Gluza

Dzisiejsza decyzja sądu ma pozwolić stowarzyszeniu wprowadzić zmiany do statutu, które unieważnią formalne podstawy do wydania decyzji o likwidacji. Pretekstem do domagania się przez rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości likwidacji „Memoriału” jest to, że nie ma on swoich formalnych przedstawicielstw w przynajmniej połowie z ponad 80 rosyjskich regionów. „Memoriał”  działa wprawdzie w 45 regionach, ale oficjalne oddziały ma zarejestrowane tylko w 17.

Zbigniew Gluza, współzałożyciel Ośrodka KARTA, który wystosował list otwarty do władz rosyjskich w obronie „Memoriału”, podpisany przez ponad 30 organizacji pozarządowych w Polsce, powiedział PR24, że jest zaskoczony decyzją sądu. - Obawialiśmy się, że władze rosyjskie podejmą decyzję o likwidacji „Memoriału". Stowarzyszenie działa w opozycji do polityki prowadzonej przez państwo rosyjskie – zaznaczył Gość.

Aleksander Gurjanow, jeden z działaczy „Memoriału”, odpowiedzialny za pracę sekcji polskiej stowarzyszenia podkreślił, że decyzja sądu oznacza jedynie odroczenie wniosku ministerstwa  sprawiedliwości, a nie jego wycofanie. – Nawet jeśli Sąd Najwyższy przychyli się do  wniosku o likwidację stowarzyszenia, to nie dojdzie do likwidacji całkowitej rosyjskiego „Memoriału". Ta organizacja pozarządowa jest bardzo ważną strukturą w Moskwie – dodał Gurjanow.

Znaczenie stowarzyszenia

„Memoriał" jest jedną z najstarszych organizacji pozarządowych w Rosji. Gość PR24 wyjaśnił, że historia powstania tej organizacji jest bardzo ważna. – Organizacja powstała w 1989 roku pod nazwą Wszechzwiązkowe Stowarzyszenie „Memoriał. Stowarzyszenie od początku istnienia prowadzi działania na rzecz zachowania pamięci historycznej – powiedział Gurjanow.

Pod koniec przyszłego tygodnia ma odbyć się zjazd Memoriału. W jego trakcie powinny być usunięte uchybienia statutowe wytknięte przez władze.

PR24/Paulina Olak

Zobacz więcej na temat: prawa człowieka Rosja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także