X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nurkowanie na jednym wdechu

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2015 19:42
Dobra kondycja fizyczna, dyscyplina i przede wszystkim duża pojemność płuc. Oto elementy, które mogą pomóc w uprawianiu freedivingu, czyli nurkowaniu na wstrzymanym oddechu. Z każdym rokiem rośnie liczba osób, które decydują się na jego uprawianie.
Audio
  • 31.05.15 Tomasz Nitka: „Mateusz Malina potrafi zanurkować na głębokość sięgającą 113 metrów (…)”.
W tej dyscyplinie sportu jedyny zapas tlenu, jaki posiada nurek, znajduje się w jego płucach
W tej dyscyplinie sportu jedyny zapas tlenu, jaki posiada nurek, znajduje się w jego płucachFoto: flickr/zola-studio

Freediving różni się od tradycyjnego nurkowania z akwalungiem, czyli specjalną aparaturą, tym, że jedyny zapas tlenu, jaki posiada nurek, znajduje się w jego płucach. Zanurzenie następuje bowiem przy pełnym wdechu.

Jednym z najlepszych zawodników na świecie we freedivingu jest Mateusz Malina. Polak w listopadzie 2014 roku podczas zawodów w Brnie ustanowił rekord świata przepływając pod wodą na jednym wdechu 226 metrów. W Polskim Radiu 24 przyznał, że freediving jest sportem sprawiającym niezwykle dużo satysfakcji.

– Każdy szuka w swoim życiu czegoś, co będzie sprawiało mu przyjemność. Dla mnie tą rzeczą jest właśnie freediving. Moja przygoda z tą dyscypliną zaczęła się od wizyty na basenie, gdzie po raz pierwszy spróbowałem nurkowania na jednym wdechu. Bardzo mi się to spodobało i uważam, że freediving pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym. Dzięki niemu mogę się rozwijać i czerpać radość z tego, co robię – dodał.

Tomasz Nitka, wiceprezes Stowarzyszenia Freediving Poland, zaznaczył, że mimo postrzegania freedivingu jako dyscypliny niszowej, to w ostatnich latach zdobywa on coraz większą popularność.

– Freediving bardzo szybko się upowszechnia. Widać to chociażby po liczbie nurków, którzy spotykają się w jednym z najbardziej popularnych miejsc na świecie służącym do uprawiania tej dyscypliny. Mam tu na myśli egipski kurort Dahab. 15 lat temu, gdy pojechałem tam po raz pierwszy, byłem jedynym freediverem. Dzisiaj w jednym czasie zbiera się tam nawet 100 zawodników – powiedział.

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także