X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kulinarne podróże dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2015 14:30
Indie, Kambodża, Kostaryka, Tajlandia, Wietnam. Oto jedne z wielu krajów świata, które w ciągu swojego życia odwiedził Andrzej Lisowski, dziennikarz i jeden z najbardziej znanych polskich podróżników. W Polskim Radiu 24 opowiadał o swojej pasji do odkrywania nieznanych zakątków ziemi oraz wyszukanych smaków światowej kuchni.
Audio
  • 26.09.15 Andrzej Lisowski: „Są takie miejsca na świecie, w których byłem już pięćdziesiąt razy (…)”.
Samosa,  potrawa kuchni indyjskiej, przekąska w postaci trójkątnego pierożka, smażonego na głębokim oleju. Jako nadzienie służą najczęściej ostro przyprawione warzywa, mięso kurczaka lub ser panirfot.flickrarmoos
Samosa, potrawa kuchni indyjskiej, przekąska w postaci trójkątnego pierożka, smażonego na głębokim oleju. Jako nadzienie służą najczęściej ostro przyprawione warzywa, mięso kurczaka lub ser panir/fot.flickr/armoos

Andrzej Lisowski podkreślił, że jedną z najważniejszych rzeczy, jaką może realizować dzięki podróżom jest delektowanie się tradycyjnymi regionalnymi potrawami krajów, które odwiedza.

– Kocham dania japońskie i tajskie. Poprzez smakowanie kuchni z różnych zakątków świata mam jednocześnie możliwość poczucia tradycji konkretnego państwa, a także przyzwyczajeń jego mieszkańców – powiedział.

Niezapomnianym wydarzeniem, które szczególnie utkwiło w pamięci podróżnika było śniadanie, które miał okazję zjeść na wysokości 2600 m.n.p.m. w dolinie rzeki Hunzy w ciasnym międzygórskim przejściu między Pakistanem a Indiami. – Było to niezapomniane wydarzenie – dodał.

Rozmówca Polskiego Radia 24 mówił także o ochronie regionalnych potraw i przyznawaniu certyfikatów jakości dla kulinariów.

Z Andrzejem Lisowskim rozmawiała Dorota Nygren.

Polskie Radio 24/db

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także