Odchodzi stary porządek świata?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 19:39
Wzrost znaczenia Państwa Islamskiego, wojna na Ukrainie, nowe sojusze wojskowe i polityczne, rosnące zagrożenie terrorystyczne – to wszystko sprawia, że czujemy, że świat ogarnął kryzys. Polska jest w sytuacji szczególnej ze względu na swoje położenie geopolityczne. Wielu komentatorów porównuje dzisiejsze czasy do 1939 roku, kiedy jedynie Polsce zależało na utrzymaniu status quo i dotychczasowego geopolitycznego porządku świata.
Audio
  • 11.11.15 Jacek Bartosiak: „nadchodzący chaos geopolityczny może być szansą dla Polski w zbudowaniu strukturalnej przewagi nad państwami Europy Zachodniej (…)”
Chaos geopolityczny może być szansą dla Polski w zbudowaniu strukturalnej przewagi nad państwami Europy Zachodniej
Chaos geopolityczny może być szansą dla Polski w zbudowaniu strukturalnej przewagi nad państwami Europy ZachodniejFoto: PJ/PR24

Jak podkreślał Jacek Bartosiak z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, nadchodzący chaos geopolityczny może być szansą dla Polski w zbudowaniu strukturalnej przewagi nad państwami Europy Zachodniej. Potwierdza to poglądy amerykańskiego politologa George’a Fridmana, który  przewiduje, że Polska do 2050 roku stanie się regionalnym mocarstwem.

Nawet jeśli Fridman ma rację, to prognozuje, że po drodze są dwie wojny, które do tego doprowadzą. Nie będzie to więc prosta droga – podkreślił Jacek Bartosiak.

Nasz kraj również przez Chiny jest typowany na lidera regionu. Polska jednak boi się odgrywania tak poważnej roli – stwierdził Radosław Pyffel z Centrum Studiów Polska-Azja.

– Tej nieco surrealistycznej koncepcji nie chcemy podjąć, bojąc się Unii Europejskiej. Chińczycy jednak uważają, że Polska ma ogromny potencjał – powiedział gość Polskiego Radia 24.

– Polska ma jeden kierunek patrzenia: Europę Zachodnią i Stany Zjednoczone. Tak jakbyśmy mieli mur z drugiej strony. Perspektywę patrzenia trzeba jednak poszerzyć na Azję – dodał Jacek Bartosiak.

Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/dds/pj

Komentarze1
aby dodać komentarz
mateusz181219952015-11-12 23:30 Zgłoś
I rzeczywiście tak będzie: stary świat odchodzi, Europa jaką znaliśmy wymiera. Każdy kto ma jakieś rozeznanie w świecie czuje że wojna jest nieunikniona. Unia Europejska to zimny trup, a Ameryka to chorobliwie potrzebuje zwycięskiej wojny z Chinami. Mam nadzieję że obecny rząd mimo swojej oczywistej proamerykańskości nie będzie fantazjował w godzinie próby i stanie po zwycięskiej stronie w zbliżającym się konflikcie.
Zobacz także