Archiwa społeczne bardziej powszechne

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2016 19:10
Ośrodek KARTA udostępnił darmowy program komputerowy pod nazwą Otwarty System Archiwizacji (OSA). Służy on do opracowywania zbiorów archiwalnych przez organizacje pozarządowe, biblioteki, muzea, instytucje, kolekcjonerów i osoby prywatne. W Polskim Radiu 24 rozmowa o zaletach programu i o tym, co kryje się pod pojęciem archiwów społecznych.
Audio
  • 17.04.16 Alicja Wancerz-Gluza: „Pasja i cierpliwość są najważniejsze w pracy archiwisty społecznego (…)”
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/Merlin1487

Archiwa społeczne powstają, gdy jakaś grupa osób, pasjonatów danego tematu, zaczyna opracowywać i dokumentować konkretne zagadnienie, ponieważ zdaje sobie sprawę, że jeśli nie oni, to nikt inny tego nie zrobi.

– Mówiąc o archiwum mamy na myśli uporządkowaną dokumentację dotyczącą jakiegoś zagadnienia. Mam tu na myśli konkretny układ materiałów archiwalnych. Wymienię przy tej okazji porządek chronologiczny lub tematyczny. Do tego musi być dołączony szczegółowy opis poszczególnych pozycji zawierających się w zbiorze naszych dokumentów – powiedziała Alicja Wancerz-Gluza z Ośrodka KARTA.

Ośrodek KARTA, który sam posiada bogate zbiory i olbrzymie doświadczenie archiwizacyjne, stworzył program OSA, by pasjonaci mogli opisywać i katalogować swoje zbiory. Dzięki temu stworzona zostanie jedna duża wyszukiwarka archiwów społecznych.

Program stworzyli pracownicy Ośrodka KARTA w konsultacji z archiwistami z archiwów państwowych i społecznych. W swoich założeniach jest on zgodny ze standardami Międzynarodowej Rady Archiwów. OSA jest dostosowana do potrzeb osób początkujących - aby z niego korzystać, nie trzeba znać się na archiwistyce ani wiedzieć, jak się opisuje materiały archiwalne.

Polskie Radio 24/db/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także