Robot zasilany laserem. Czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 12:56
Młodzi naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego zaskoczyli świat. Stworzyli pierwszego na świecie robota, zasilanego światłem lasera. Ma tylko 1,5 centymetra długości i porusza się jak dżdżownica. O swoim wynalazku w audycji Czas Na Naukę mówili Michał Nawrot i Mikołaj Rogóż.
Audio
Robot zasilany laserem. Czy to możliwe?
Foto: materiały prasowe

Do wykonania robota posłużył elastomer, czyli rodzaj cienkiej folii. - To tworzywo ma taką własność, że pod wpływem ciepła rozszerza się, bądź kurczy, w rezultacie możemy zapewnić, że przy oświetleniu wiązką światła ciało tej dżdżownicy będzie się wyginać w odpowiednim kształcie – tłumaczył Michał Nawrot. Na razie robot porusza się tylko po linii prostej. To jednak nie jedyne jego umiejętności: potrafi również wchodzić pod niewielkie wzniesienia, przeciskać się przez szczeliny czy pchać przed sobą ciężar nawet do sześciu razy masywniejszy niż on sam.

Dużą zaletą mikrorobotów jest zewnętrzne źródło zasilania. Dzięki temu mogą znaleźć w przyszłości zastosowanie np. w medycynie. „Być może będzie pełzał w żyłach pacjentów i będzie zasilany takim światłem, które przechodzi przez ludzką tkankę, ale będzie pochłaniane przez robota, dzięki czemu doprowadzi lekarstwa do konkretnego miejsca w ciele człowieka” – wskazywał Mikołaj Rogóż.

Technologia światłoczułych elastomerów, wykorzystana w wynalazku, powstała we współpracy z Instytutem LENS z Florencji. Wyniki badań polskich naukowców ukazały się na łamach Advanced Optical Materials i są szeroko komentowane na całym świecie.                         

Więcej w całym programie.

Gospodarzem audycji była Dorota Truszczak.

Polskie Radio 24/ip/pj

___________________

Data emisji: 13.09.2016

Godzina emisji: 11.45


 

 

Zobacz więcej na temat: NAUKA robot technologie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skąd w świecie materia?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2016 12:13
Międzynarodowy eksperyment T2K realizowany w japońskim mieście Tokai prezentuje pierwsze wyniki poszukiwania łamania tzw. symetrii CP. Odkrycie, że neutrina i antyneutrina zachowują się inaczej, pomoże w zrozumieniu dlaczego we Wszechświecie dominuje materia. O eksperymencie mówiły w audycji Czas na Naukę dr Justyna Łagoda i dr Katarzyna Kowalik (Zakład Fizyki Wielkich Energii NCBJ).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tunele i mosty zagrożeniem dla kierowców

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 12:21
Kierowcy przemierzający rosyjskie drogi, konkretnie tunel drogowy w Moskwie, często nie zdają sobie sprawy, jak wiele ryzykują. O mostach, wiaduktach i tunelach, które stwarzają zagrożenie dla podróżujących nimi ludzi mówił w programie Czas na naukę prof. Leszek Rafalski z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prestiżowe nagrody dla polskich przyrodników

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 12:09
Dwa projekty z Polski otrzymały prestiżową nagrodę Komisji Europejskiej Best of the Best Life. O zwycięskich opracowaniach przyrodniczych mówili w audycji Czas na Naukę Jarosław Krogulec (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków) i Łukasz Porębski (Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biologia starzenia się ludzkiego organizmu

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 13:14
- Nasz organizm jest bardzo złożony i ewolucyjnie natura nie mogłaby sobie pozwolić, by starzenie było kontrolowane przez jeden proces – powiedział w programie Czas na naukę farmakolog Grzegorz Herbinger. Gość mówił w programie także o molekularnym, fizjologicznym i środowiskowym podłożu procesów starzenia się.
rozwiń zwiń