Nowe światłowody wielordzeniowe

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 13:20
Innowacyjna firma InPhoTech opracowała technologię wytwarzania światłowodów wielordzeniowych dla sieci telekomunikacyjnych nowej generacji. To przełom w technice światłowodowej i w telekomunikacji, ponieważ pozwala na znaczne zwiększenie przepustowości sieci telekomunikacyjnej. Mówił o tym w programie Czas na naukę dr inżynier Tomasz Nasiłowski, prezes firmy InPhoTech.
Audio
  • 29.09.16 Dr inż. Tomasz Nasiłowski: „W światłowodzie nowej generacji, zamiast jednego rdzenia, który przesyła informacje, jest 7, 19 lub nawet więcej kanałów informacyjnych”.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: http://inphotech.pl/assets/images

Jak wyjaśnił dr inż. Tomasz Nasiłowski, światłowód to cienki szklany przewód, który prowadzi światło. - Możemy nim przesyłać na bardzo duże odległości informację zakodowaną w impulsach świetlnych. Zastosowanie światłowodów zapoczątkowało nową dziedzinę elektroniki – fotonikę – podkreślił gość.

Dodał, że w światłowodzie nowej generacji, zamiast jednego rdzenia, który przesyła informacje, jest 7, 19 lub nawet więcej kanałów informacyjnych. – Nowy, wielordzeniowy światłowód pozwala zwielokrotnić transfer informacji. W jednym rdzeniu można zakodować też informacje w różnych modach. W tej chwili pracujemy nad projektem, w którym przesył takiej informacji można zwiększyć stukrotnie – podsumował dr inż. Nasiłowski.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Michalski.

Polskie Radio 24/pr 

Data emisji: 29.09.16

Godzina emisji: 11:45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Czym jest optyka kwantowa?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 12:47
Gościem Czasu na Naukę był polski badacz dr Tomasz Sowiński z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauki, laureat Nagrody im. Stefana Pieńkowskiego. Naukowiec zajmuje się optyką kwantową, a dokładniej ultrazimnymi gazami atomowymi umieszczonymi w sieciach optycznych. O swoich badaniach oraz o tym, czym jest optyka kwantowa mówił w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czas Na Naukę: Mechatroniczna rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 12:08
– Produkt techniczny zmechatronizował się – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mariusz Olszewski z Instytutu Automatyki i Robotyki Politechniki Warszawskiej. O mechatronicznej rewolucji, która dokonuje się na naszych oczach zarówno w sferze nauki, jak i techniki w audycji Czas na Naukę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biologia starzenia się ludzkiego organizmu

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 13:14
- Nasz organizm jest bardzo złożony i ewolucyjnie natura nie mogłaby sobie pozwolić, by starzenie było kontrolowane przez jeden proces – powiedział w programie Czas na naukę farmakolog Grzegorz Herbinger. Gość mówił w programie także o molekularnym, fizjologicznym i środowiskowym podłożu procesów starzenia się.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Antropocen” jako kolejna epoka w dziejach Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 12:08
- Izotopu promieniotwórczego C14 jest w skale znacznie więcej, co może być świadectwem początku nowej ery – wyjaśnił w programie Czas na naukę prof. Paweł Rowiński, wieloletni dyrektor Instytutu Geofizyki PAN, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk. Gość mówił także o oddziaływaniu człowieka na środowisko i tzw. antropocenie jako kolejnej epoce w dziejach Ziemi.
rozwiń zwiń