X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowe światłowody wielordzeniowe

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 13:20
Innowacyjna firma InPhoTech opracowała technologię wytwarzania światłowodów wielordzeniowych dla sieci telekomunikacyjnych nowej generacji. To przełom w technice światłowodowej i w telekomunikacji, ponieważ pozwala na znaczne zwiększenie przepustowości sieci telekomunikacyjnej. Mówił o tym w programie Czas na naukę dr inżynier Tomasz Nasiłowski, prezes firmy InPhoTech.
Audio
  • 29.09.16 Dr inż. Tomasz Nasiłowski: „W światłowodzie nowej generacji, zamiast jednego rdzenia, który przesyła informacje, jest 7, 19 lub nawet więcej kanałów informacyjnych”.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: http://inphotech.pl/assets/images

Jak wyjaśnił dr inż. Tomasz Nasiłowski, światłowód to cienki szklany przewód, który prowadzi światło. - Możemy nim przesyłać na bardzo duże odległości informację zakodowaną w impulsach świetlnych. Zastosowanie światłowodów zapoczątkowało nową dziedzinę elektroniki – fotonikę – podkreślił gość.

Dodał, że w światłowodzie nowej generacji, zamiast jednego rdzenia, który przesyła informacje, jest 7, 19 lub nawet więcej kanałów informacyjnych. – Nowy, wielordzeniowy światłowód pozwala zwielokrotnić transfer informacji. W jednym rdzeniu można zakodować też informacje w różnych modach. W tej chwili pracujemy nad projektem, w którym przesył takiej informacji można zwiększyć stukrotnie – podsumował dr inż. Nasiłowski.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Michalski.

Polskie Radio 24/pr 

Data emisji: 29.09.16

Godzina emisji: 11:45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Czym jest optyka kwantowa?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 12:47
Gościem Czasu na Naukę był polski badacz dr Tomasz Sowiński z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauki, laureat Nagrody im. Stefana Pieńkowskiego. Naukowiec zajmuje się optyką kwantową, a dokładniej ultrazimnymi gazami atomowymi umieszczonymi w sieciach optycznych. O swoich badaniach oraz o tym, czym jest optyka kwantowa mówił w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czas Na Naukę: Mechatroniczna rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 12:08
– Produkt techniczny zmechatronizował się – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mariusz Olszewski z Instytutu Automatyki i Robotyki Politechniki Warszawskiej. O mechatronicznej rewolucji, która dokonuje się na naszych oczach zarówno w sferze nauki, jak i techniki w audycji Czas na Naukę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biologia starzenia się ludzkiego organizmu

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 13:14
- Nasz organizm jest bardzo złożony i ewolucyjnie natura nie mogłaby sobie pozwolić, by starzenie było kontrolowane przez jeden proces – powiedział w programie Czas na naukę farmakolog Grzegorz Herbinger. Gość mówił w programie także o molekularnym, fizjologicznym i środowiskowym podłożu procesów starzenia się.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Antropocen” jako kolejna epoka w dziejach Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 12:08
- Izotopu promieniotwórczego C14 jest w skale znacznie więcej, co może być świadectwem początku nowej ery – wyjaśnił w programie Czas na naukę prof. Paweł Rowiński, wieloletni dyrektor Instytutu Geofizyki PAN, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk. Gość mówił także o oddziaływaniu człowieka na środowisko i tzw. antropocenie jako kolejnej epoce w dziejach Ziemi.
rozwiń zwiń